Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowy potrzebują pomocy. Urzędnicy nie nadążają z raportami

Robert Gębuś
Morze zabiera plażę w Rowach
Morze zabiera plażę w Rowach
Do wypełnienia są trzy raporty środowiskowe. Jeżeli Urząd Morski w Słupsku tego nie zrobi, to wybrzeże od Ustki do Łeby nie dostanie pieniędzy na inwestycję i zabezpieczenie infrastruktury brzegowej

Urząd Morski w Słupsku musi uzupełnić trzy raporty środowiskowe, które wysłał do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Jeśli tego nie zrobi, wybrzeże od Ustki do Łeby długo nie doczeka się niezbędnych inwestycji, planowanych przez Urząd Morski w Słupsku.

Dofinansowanie na ochronę brzegów morskich zagrożone

Żeby się ubiegać o 200 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na ochronę brzegów, UM musi złożyć kompletną dokumentację. - Mamy pewne zastrzeżenia do raportów - mówi Hanna Dzikowska, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Urząd Morski musi je uzupełnić.

Te zastrzeżenia to kilkadziesiąt punktów, które muszą zostać uwzględnione w raportach. Znalazła się tam m. in. ocena wpływu inwestycji na morskie ssaki, w tym morświny i foki. Urzędnicy muszą również określić, jaki wpływ na środowisko będzie miała budowa progów, która ma ograniczyć falowanie.

Jarosławiec. Stan klifu jest coraz gorszy

Tymczasem woda nie czeka, aż urzędnicy dopełnią formalności. W 2009 roku morze zniszczyło w Rowach infrastrukturę brzegową, zabrało 15 metrów plaży, która jest głównym utrzymaniem mieszkańców oraz 12 metrów polbruku.

Teraz dzieła zniszczenia dopełniają zimowe sztormy. - Potrzebujemy pomocy i to bardzo szybko. Liczymy na rafę i wał ochronny - nie kryje Jadwiga Fudala, sołtys Rowów.

Galeria Ogrody powstanie w centrum Słupska

Decyzję o konieczności przygotowania raportu środowiskowego oprotestowała wójt gminy Ustka, Anna Sobczuk-Jodłowska. W zażaleniu wysłanym w listopadzie wskazała, że decyzja o obowiązku przygotowania raportu została podjęta w sytuacji, gdy Rowom grozi powódź. Jednak to nie skróciło procedur, ale...jeszcze je wydłużyło.

- W związku z zażaleniem, musieliśmy dokumenty wysłać do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie - tłumaczy Hanna Dzikowska. - To tak naprawdę wydłużyło czas trwania procedur. Nie zamierzamy blokować inwestycji, musi ona jednak zostać przeprowadzona według obowiązujących zasad.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie odpowiedziała wczoraj na zażalenie wójt gminy Ustka. W piśmie podtrzymuje decyzję RDOŚ o konieczności wykonania raportów środowiskowy dla Rowów. Raport, podobnie jak podobne dokumenty dla Ustki i Łeby, leży już na biurku RDOŚ. Wyścig z czasem trwa .

- Nie pozostało nam nic innego, jak zmierzyć się z wymaganiami dyrekcji - nie kryje Adam Borodziuk, zastępca ca dyrektora UM. Konkurs ofert jest w marcu. Jeśli do 14 lutego nie złożymy pełnej dokumentacji, to nie mamy po co jej nie składać.

Obecnie w Rowach ułożono piasek w workach w okolicach tzw. główki zachodniej, gdzie morze poczyniło największe szkody. Planowane jest też wybudowanie 100 metrówej opaski kamiennej, która ochroni plażę.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto