Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Ustki wyposażeni w urządzenie ratujące życie

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Komenda miejska policji w Słupsku
Funkcjonariusze policji otrzymali od usteckiego samorządu defibrylator. Takich urządzeń ratujących życie w Ustce jest siedem.

- Policjanci z Komisariatu Policji w Ustce otrzymali sprzęt ratujący życie. Urządzenie AED zostało przekazane przez samorządowców na ręce komendanta Komisariatu Policji w Ustce, komisarza Łukasza Filipczaka - informuje Monika Sadurska, rzeczniczka słupskiej policji. - Funkcjonariusze przeszli już pierwsze szkolenie. Defibrylator będzie wykorzystywany przez nich w codziennej służbie.

Urządzenie trafiło do policjantów już w czerwcu. Teraz odbyły się szkolenia.

- Defibrylator AED znajduje się w poczekalni przy stanowisku kierowania usteckiego komisariatu - dodaje Monika Sadurska. - Miejsce to jest oznaczone planszami informującymi oraz instrukcją obsługi AED. Wyposażenie funkcjonariuszy w sprzęt ratujący życie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo zarówno mieszkańców Ustki, turystów, jak i osób odwiedzających komisariat.

Zaczęli od szkolenia

- W ubiegłym tygodniu policjanci z Komisariatu Policji w Ustce oraz przyjezdni funkcjonariusze z Gdańska, którzy są delegowani do pełnienia służby w sezonie letnim, zostali przeszkoleni przez konsultanta medycznego z zakresu pierwszej pomocy oraz użycia AED. W trakcie szkolenia uczyli się, jak profesjonalnie korzystać z defibrylatora i udzielać pierwszej pomocy osobie w przypadku nagłego zatrzymania pracy serca - opisuje Monika Sadurska. - Większość wypadków nagłego zatrzymania krążenia jest spowodowana migotaniem komór, czyli nieprawidłowym chaotycznym rytmem serca. Defibrylator AED wyzwala impuls elektryczny, który, przepływając przez mięsień sercowy, zatrzymuje migotanie komór i wpływa na przywrócenie prawidłowej pracy serca. Czas wykonania defibrylacji często decyduje o przeżyciu poszkodowanego. Pamiętajmy, że szansa na wykonanie skutecznej defibrylacji spada prawie o 10 procent w ciągu każdej minuty od momentu utraty przytomności i oddechu. Użycie AED umożliwia wykonanie defibrylacji także przez ratowników niezawodowych.

Policja dziękuje burmistrzowi Jackowi Graczykowi oraz Piotrowi Wszółkowskie-mu, naczelnikowi Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Ustce, za okazane wsparcie i wyposażenie komisariatu.

Ustka zaopatrzona w AED

To nie pierwsze takie urządzenie w Ustce. Jak informowaliśmy, defibrylatory znajdują się w Urzędzie Miasta w Biurze Obsługi Interesantów przy ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3. Kolejny adres to ul. Marynarki Polskiej 5, czyli siedziba Straży Granicznej. Tu defibrylator znajduje się w korytarzu wejściowym na półpiętrze. Teraz także urządzenie jest dostępne w Komisariacie Policji przy ul. Grunwaldzkiej 13. W zachodniej części miasta AED ma Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Darłowskiej 18. Defibrylatorem dysponuje także Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Grunwaldzkiej 35. W tym przypadku jest to defibrylator zewnętrzny, który znajduje się przy boisku Orlik. Przenośne urządzenia mają policja i straż miejska.

W mieście pojawiły się informacje umieszczone pod znakami drogowymi, które ułatwiają szybkie dotarcie do urządzenia.

ZOBACZ WIDEO: Sztormowa niedziela w Ustce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto