Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 najczęstszych błędów w Internecie w 2019 roku [RAPORT, ZDJĘCIA]

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Firma Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę, zaprezentowała Raport 100 najczęstszych błędów językowych w Internecie w 2019 r. Raport został przygotowany z okazji powstał Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego na 21 lutego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata.
Firma Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę, zaprezentowała Raport 100 najczęstszych błędów językowych w Internecie w 2019 r. Raport został przygotowany z okazji powstał Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego na 21 lutego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata. Krzysztof Piotrkowski
Firma Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę, zaprezentowała Raport 100 najczęstszych błędów językowych w Internecie w 2019 r. Raport został przygotowany z okazji powstał Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego na 21 lutego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata.

Analiza w liczbach

Analiza objęła 158 błędów językowych za okres 12 miesięcy. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych błędów wyniosła aż 4 404 887. Oznacza to, że liczba błędów w porównaniu do 2018 roku wzrosła o 10%. Internauci dziennie publikowali 12 068 błędów, co oznacza występowanie błędu co 7 sekund.

Króluje niepoprawny zapis
Wśród 15 najczęstszych błędów popełnianych przez internautów aż 13 dotyczy niepoprawnego zapisu. W porównaniu zeszłorocznych danych do tych najnowszych, nie widać zasadniczych zmian – wciąż popełniamy te same błędy, z bardzo podobną częstotliwością.

Najwięcej błędów w social mediach
Największymi źródłami błędów w polskim internecie są media społecznościowe. Na pierwszym miejscu plasuje się Facebook (27,2% zgromadzonego materiału), tuż za nim YouTube (20,5%) a trzecie miejsce zajmuje Twitter (16,9%). W zeszłym roku zestawienie wyglądało następująco: Facebook (40,2%), YouTube (20,8%) oraz fora dyskusyjne (10,8%). Reasumując, portale internetowe generują aż 14,6% błędów.

Trwa głosowanie...

Czy starasz się pisać poprawnie w Internecie?

Najpopularniejsze słowa młodzieżowe w Internecie
Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się słówko „LOL”, będące anglojęzycznym akronimem, który rozwinąć można jako laughing out loud (pol. śmiejąc się głośno) lub lots of laughs (pol. dużo śmiechu). Stanowi ono niemal 20% wszystkich przebadanych słów. Na drugiej pozycji plasuje się „kozak” (nieco ponad 10%) – neosemantyzm oznaczający osobę lub zachowanie budzące podziw, aprobatę, a także szczęście przy odwadze graniczącej z głupotą. Trzecie miejsce zajmuje „hajs" (prawie 7%), czyli popularne określenie pieniędzy.
Źródła tych słów stanowią przede wszystkim Twitter (28% zbadanego materiału), Facebook (19,3%) oraz YouTube z dokładnie takim samym wynikiem. Żargon młodzieżowy występuje również na portalu Wykop, Instagramie i forach dyskusyjnych. Portale w najbardziej wiarygodny sposób obrazują to, jak mówią i piszą młodzi Polacy.
Podsumowanie
Wyniki raportu z 2019 roku dowiodły, że Polacy potrzebują lepszej edukacji w zakresie poprawnej polszczyzny. Największy problem stanowi ortografia, w nieco mniejszym stopniu dotyczy to słownictwa – używania właściwych słów, we właściwym kontekście oraz ich poprawnej odmiany. Rezultat badań dowodzi, że najmniej kontrolujemy nasz język w mediach społecznościowych – na Facebooku, Twitterze czy także YouTubie. Obawy wzbudza też wzrastająca liczba naruszeń zasad językowych na portalach stanowiących zamienniki pracy lub książki. Autorzy raportu widzą jednak nadzieję na poprawę takiego stanu rzeczy. Ich zdaniem pomocne mogą być kampanie społeczne, popularyzacja języka ojczystego w sieci, a także refleksja nad mową czy kładzenie nacisku na wiedzę o języku w szkołach podstawowych i średnich.
Oprac. na podstawie „100 najczęstszych błędów w Internecie w 2019 r. Raport o kondycji polskiej ortografii w Internecie”.
Zobacz także: W Słupsku odbyły się egzaminy klas ósmych (wideo)


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto