Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8 tys. ton dwutlenku węgla mniej trafi rocznie do atmosfery. Pierwsze pomorskie gminy zawarły umowy w programie „Ciepłe Mieszkanie”

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Pierwsze 9 gmin otrzyma 6 mln zł z planowanych na całe województwo blisko 80 mln.
Pierwsze 9 gmin otrzyma 6 mln zł z planowanych na całe województwo blisko 80 mln. mat. pras. WFOŚiGW w Gdańsku
9 pomorskich gmin podpisało umowy o dofinansowanie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Łącznie trafi do nich ok. 6 mln zł. Środki przeznaczone zostaną na wymianę „kopciuchów” i poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 8 tys. ton rocznie.

Pierwsze pomorskie gminy zawarły umowy w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Umowy podpisały gminy Ryjewo, Dębnica Kaszubska, Nowa Wieś Lęborska, Kępice, Borzytuchom, Debrzno, Człuchów, Ustka, a także miasto Tczew. Nieefektywne źródła ciepła wymienione zostaną w 297 lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

- Zainteresowanie programem „Ciepłe Mieszkanie” w województwie pomorskim jest bardzo duże – informuje Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. - Mieszkańcy budynków wielorodzinnych posiadający indywidualne źródła ciepła na paliwo stałe od dawna na niego czekali. Podpisaliśmy umowy z pierwszymi dziewięcioma pomorskimi gminami, a wnioski kolejnych samorządów są w trakcie oceny przez naszych pracowników. Pod względem liczby wniosków, które do nas wpłynęły jesteśmy na drugim miejscu w Polsce, po województwie dolnośląskim. To bardzo cieszy, inwestycje bowiem z pewnością przyczynią się do poprawy jakości powietrza w naszym regionie.

Dzięki realizacji programu w 9 pomorskich gminach emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o ponad 8 tys. ton rocznie. Spadnie także emisja pyłów do atmosfery i benzopirenu.

- Dobra i sprawna współpraca pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku a jednostkami samorządu terytorialnego zaowocowała dużą liczbą wniosków, w porównaniu do innych regionów kraju. Zapraszamy kolejne gminy do składania dokumentów – zachęca Michał Leszczyński, koordynator programu „Ciepłe Mieszkanie” w gdańskim WFOŚiGW.

„Ciepłe Mieszkanie” – pierwsze gminy podpisały umowy

Urzędnicy z gmin, które podpisały umowy, uruchomią teraz nabór wniosków o dofinansowanie od właścicieli i współwłaścicieli mieszkań na swoim terenie. O szczegóły należy pytać w urzedach gmin, te niebawem ogłoszą warunki. Najwięcej węglowych „kopciuchów” zlikwidowanych zostanie w gminie Ryjewo w powiacie kwidzyńskim. Prace przeprowadzone zostaną w 63 lokalach mieszkalnych.

- Nasza gmina przystąpiła do programu „Ciepłe Mieszkanie”, gdyż mieszkańcy sygnalizowali problemy z finansowaniem wymiany źródeł ciepła – mówi Sławomir Słupczyński, wójt gminy Ryjewo. - Wiem, że większość osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych skorzysta z programu. Ukształtowanie terenu naszej gminy sprzyja gromadzeniu się smogu. Jestem przekonany, że wspólnie zrobimy wszystko, aby pomóc jak największej liczbie mieszkańców, co wpłynie na jakość powietrza.

Na drugim miejscu w statystyce planowanych likwidacji pieców węglowych z pomcą programu jest miasto Tczew.

- W Tczewie zarejestrowanych jest około półtora tysiąca tzw. kopciuchów, to dużo jak na 55-tysięczne miasto o dość zwartej zabudowie – ocenia Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. - Od wielu lat podejmujemy działania, aby tę liczbę zmniejszyć. Przy wsparciu WFOŚiGW w Gdańsku, realizowaliśmy programy, których celem była wymiana źródeł ciepła. Działa u nas punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, w którym mieszkańcy złożyli ponad 200 wniosków na kwotę blisko 1 mln zł. „Ciepłe Mieszkanie” jest doskonałym uzupełnieniem tych działań. Program adresujemy przede wszystkim do mieszkańców Starego Miasta, gdzie ciasna zabudowa, sędziwy wiek kamienic i największa liczba działających pieców kaflowych, są dla nas sporym wyzwaniem. Zależy nam, aby historyczne centrum Tczewa oddychało zdrowym powietrzem. Będziemy promować program i zachęcać mieszkańców do sięgania po dofinansowanie pomagając im we wszelkich formalnościach – deklaruje prezydent.

Program „Ciepłe Mieszkanie” w woj. pomorskim

Budżet programu w województwie to 79 mln zł. Środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem Ciepłego Mieszkania jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie pyłów i gazów cieplarnianych poprzez likwidację nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych.

Z programu można uzyskać dofinansowanie:

  • kotła gazowego kondensacyjnego,
  • kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
  • ogrzewania elektrycznego,
  • pompy ciepła,
  • podłączenia lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

Przy okazji likwidacji „kopciucha” możliwe jest wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie jest także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. Wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny zależy od dochodów beneficjenta i wynosi od 15 tys. do 37,5 tys. zł. Dystrybutorem środków w programie są gminy. Obecny nabór ruszył na wiosnę i trwa do końca roku. Program „Ciepłe Mieszkanie” realizowany będzie do roku 2026.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 8 tys. ton dwutlenku węgla mniej trafi rocznie do atmosfery. Pierwsze pomorskie gminy zawarły umowy w programie „Ciepłe Mieszkanie” - Dziennik Bałtycki

Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto