Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa tężni solankowej w Ustce coraz bliżej końca [ZDJĘCIA]

AT, MW
Budowa tężni solankowej w Parku Stoczniowców w Ustce coraz bliżej końca.
Budowa tężni solankowej w Parku Stoczniowców w Ustce coraz bliżej końca. AT
Budowa tężni solankowej w Parku Stoczniowców w Ustce coraz bliżej końca. Ułożono już tarninę i zamontowano całą instalację.

Lecznicza budowla w Ustce
Przypomnijmy, na leczniczą budowlę wraz z dokumentacją miasto wyda prawie 1,3 miliona złotych. Gotowa jest już główna drewniana konstrukcja nośna, a także dach i ściany boczne. W ostatnim czasie ułożono również tarninę i wyposażenie tężni. Czy sytuacja epidemiologiczna opóźni otwarcie tężni? Z takim pytaniem pytaniem zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego - Otwarcie tężni planowane jest na maj lub czerwiec. W najbliższym czasie tężnia nie zostanie otwarta dla mieszkańców, aby nie zachęcać ich do opuszczania domów w czasie kwarantanny - mówi Eliza Mordal, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Ustce.

CZYTAJ TEŻ

Praca usteckiej tężni
Zakłada się automatyczną prace tężni w godzinach 08.00 do godziny 22.00. Przewiduje się pracę tężni solankowej przez osiem miesięcy w roku z wymianą solanki co dwa miesiące. Solanka będzie pozyskana z miejscowego złoża leczniczego "Ustka 1 " Ma je w swoim posiadaniu Uzdrowisko Ustka, które od kilku lat jest w rękach prywatnych. Według porozumienia Uzdrowisko Ustka będzie sprzedawało solankę miastu po średnich cenach rynkowych. Wcześniej spółka zainwestowała milion złotych w rekonstrukcje i udrożnienie odwiertu, wykonanego w latach 70-tych ubiegłego wieku na głębokość ponad 800 m.

CZYTAJ TEŻ

Zasada działania tężni w Ustce
Na ściany tarniny pompowana będzie solanka i rozprowadzana poprzez kolektory. Odpowiednio dobrane dysze rozprowadzą równomiernie solankę na tarninę ,która spływając grawitacyjnie po gałązkach stwarza przyjemny i zdrowy mikroklimat. W jej środku zostanie umieszczony generator aerozolu solankowego który będzie wytwarzał mgłę solanki cyklicznie w zaprogramowanym czasie wg wytycznych użytkownika. Tężnia będzie pracowała w obiegu zamkniętym z automatyczną regulacją poziomu solanki i jej stężenia do 5% HCL.

Dodatkowo roztwór będzie czyszczony przez filtr piaskowy i bakteriobójcza lampę UV , która skutecznie go zdezynfekuje. Po ziemią będą umieszczone dwa zbiorniki na solankę, jeden będzie działał jako obiegowy, a drugi będzie używany do uzupełniania braków. Instalacja automatyki i pomiaru wykonuje automatyczny pomiar stężenia solanki i na tej podstawie włącza elektrozawór i rozrzedza solankę wodą miejską w celu uzyskania wymaganego stężenia tj. 5%.

Wykonawcą jest firma Doradztwo Inwestycyjne Zygmunt Kasprowicz z Rożentala.

Zobacz także: W Ustce powstaną tężnie solankowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto