Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Defibrylatory ratują życie. Ustka ma siedem urządzeń AED [zdjęcia]

Ustka dołączyła do polskich miast wyposażonych w defibrylatory, które są dostępne w miejscach publicznych. To małe urządzenie użyte we właściwym czasie może uratować życie.

- Ustka jest prawdopodobnie pierwszym miastem w Polsce posiadającym tak wysoki stopień pokrycia miasta urządzeniami ratującymi życie. AED to mały i prosty w obsłudze defibrylator, który za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia - informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza.

Urząd Miasta Ustka rozbudował obecnie system urządzeń oraz sporządził wizualne informacje o dostępie do AED, co ma umożliwić ich szybkie zlokalizowanie.

Gdzie szukać pomocy?

Defibrylatory znajdują się w Urzędzie Miasta w Biurze Obsługi Interesantów przy Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3.

Kolejny adres to ul. Marynarki Polskiej 5, czyli siedziba Straży Granicznej. Tu defibrylator znajduje się w korytarzu wejściowym na półpiętrze.

Urządzenie jest dostępne w Komisariacie Policji przy dyżurce przy ul. Grunwaldzkiej 13. W zachodniej części miasta AED ma Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Darłowskiej 18.
Defibrylatorem dysponuje także Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Grunwaldzkiej 35. W tym przypadku jest to defibrylator zewnętrzny, który znajduje się przy boisku Orlik.

- Co najważniejsze, na terenie Ustki pojawił się spójny system oznakowania pionowego umieszczony pod znakami drogowymi, który ułatwia szybkie dotarcie do urządzenia - dodaje Eliza Mordal. - Przyjęto zasadę, aby informacja znajdowała się w promieniu do 200 metrów od AED. Natomiast w miejscach, gdzie będzie to możliwe, pojawi się oznakowanie poziome malowane białą fluorescencyjną farbą drogową doprowadzające wprost do urządzenia. Takie oznakowanie zastosowano już na terenie OSiR-u. Planuje się także wykorzystanie naklejek informacyjnych na drzwiach lub witrynach hoteli, restauracji itd.

Urządzenia mobilne

Natomiast przenośne AED posiadają Policja i Straż Miejska, w związku z realizacją zadań patrolowych. Dodatkowo Straż Miejska umieściła informację o defibrylatorze na oznakowanym pojeździe.

- Defibrylator AED kosztuje około dziewięciu tysięcy złotych. Miasto zakupiło je ze środków własnych, a urządzenie znajdujące się w komisariacie kupiła Policja. Przypomnijmy też, że w lutym tego roku w szkoleniu dotyczącym udzielania pomocy z wykorzystaniem tych urządzeń wzięli udział przedstawiciele wszystkich instytucji, w których je zamontowano - informuje Eliza Mordal. - Projekt realizowany jest we współpracy ze sprawdzonym partnerem firmą ADPLA z Elbląga. Lokalizacje defibrylatorów w Ustce już wkrótce pojawią się na ogólnopolskiej mapie „Ratuj z sercem”: www.ratujzsercem.pl.

Urządzenia AED są sterowane komputerowo według zaprogramowanego algorytmu, który potrafi wykryć zagrażający życiu zbyt szybki rytm serca (migotanie komór serca - VF) i poinformować ratownika sygnałem głosowym i świetlnym o konieczności defibrylacji. AED automatycznie instruuje i prowadzi ratownika przez reanimację - nawet gdy nie trzeba defibrylować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto