Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekumeniczny Koncert Pasyjny w kościele ewangelicko-augsburskim w Radomiu. Zobaczcie zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W kościele ewangelicko-augsburskim w Radomiu wystąpił w sobotę między innymi chór Mariae Vitam z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
W kościele ewangelicko-augsburskim w Radomiu wystąpił w sobotę między innymi chór Mariae Vitam z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Antoni Sokołowski
W sobotę, 23 marca, w kościele ewangelicko-augsburskim przy ulicy Reja 6 w Radomiu odbył się Ekumeniczny Koncert Pasyjny. Wystąpili: Chór Mariae Vitam z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Chór Ewangelicki imienia Oskara Kolberga z Radomia kierowany przez Katarzynę Rutkowską, Bartłomiej Słojewski - klarnet i Ireneusz Wąsik - organy.

Pieśni wielkopostne w kościele ewangelicko-augsburskim w Radomiu

Wszyscy, którzy przybyli do kościoła ewangelicko-augsburskiego przy ulicy Reja 6 w Radomiu na sobotni Ekumeniczny Koncert Pasyjny mogli wysłuchać pieśni wielkopostnych.

Po koncercie została odprawiona pierwsza w Radomiu Msza Święta inauguracyjna w obrządku Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, podczas której chór Mariae Vitam wykonał śpiewy charakterystyczne dla liturgii mariawickiej z Niedzieli Palmowej.

Mariawici są obecni na ziemi radomskiej od początku XX wieku. Pierwsza parafia mariawicka powstała w Prędocinie koło Iłży, następnie w latach 70. utworzono parafię w Wierzbicy. Na terenie Radomia mieszkają mariawici, którzy zwrócili się z prośbą o odprawianie nabożeństw w ewangelickiej świątyni.

Rada Parafii ewangelicko-augsburskiej wyraziła zgodę, aby nabożeństwa mariawickie odprawiane były w kościele ewangelickim w co drugą sobotę o godzinie 17.00. Jest to przykład wzorcowej współpracy ekumenicznej łączącej chrześcijan różnych wyznań.

W przygotowanie koncertu zaangażowali się: Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Wierzbicy, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Radomiu i Kielcach oraz ksiądz Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz, duszpasterz radomskich mariawitów.

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim czas pasyjny, to czterdziestodniowy okres przygotowujący do pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa, oraz świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Rozpoczyna się w Dzień Pokuty i Modlitwy. Nazwa okresu pochodzi od słowa „pasja” oznaczającego mękę i cierpienie Jezusa Chrystusa. Stąd ten czas roku kościelnego wzywa do zadumy nad tymi wydarzeniami i zachęca do wewnętrznego wyciszenia, duchowej i etycznej refleksji, odsunięcia od siebie absorbujących spraw zewnętrznych.

Zobacz także:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto