Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Śmigiel. Festiwalowe sukcesy kapeli dudziarskiej [FOTO]

Andrzej Rajewicz
Gmina Śmigiel. Festiwalowe sukcesy kapeli dudziarskiej
Gmina Śmigiel. Festiwalowe sukcesy kapeli dudziarskiej Gmina Śmigiel
Kapela dudziarska Zespołu Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy" wzięła udział 56 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Muzycy z powodzeniem wzięli udział w konkursie festiwalowym.

Adam Knobel otrzymał II miejsce w kategorii instrumentalista, Katarzyna Marach z uczniami Martyną Majorek i Maksem Prajsem otrzymała II nagrodę w kategorii „Duży-Mały”, Kapele w składach Mikołaj Kozak - Katarzyna Marach i Kacper Żurek - Aleksandra Franek otrzymały wyróżnienie w kategorii kapela oraz Adam Knobel z uczniami Filipem Frąckowiakiem i Bogną Sadowską otrzymał wyróżnienie w kategorii „Duży-Mały”.

[g]8900385 [/g]

W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 650 muzyków i śpiewaków z 13 województw Polski. Poza konkursem kapela wzięła udział w koncercie wielkopolskich kapel dudziarskich, potańcówce „Dyndyryndy”, mszy świętej oraz korowodzie kapel i śpiewaków.

Kilka słów o zespole "Żeńcy Wielkopolscy"

Zespół Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy" działa od 1982 roku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie. (do 2001 r przy Zespole Szkół Rolniczych im. Jana Kasprowicza. Założycielem i wieloletnim kierownikiem był Eugeniusz Kurasiński. Od 1993 roku do chwili obecnej zespół prowadzi Rafał Rosolski. Głównym celem działalności zespołu jest ochrona rodzimego folkloru ziemi wielkopolskiej. Tańce i przyśpiewki z Szamotuł, Dąbrówki Wielkopolskiej czy Bukówca Górnego stanowią główne punkty programu artystycznego i prezentowane są z zachowaniem charakterystycznych cech danego regionu. W programie na muzyce prezentowane są takie tańce rodzime jak: wiwaty, przodki, równe, polki oraz formy mazurkowe i zabawowe. W programie zespołu znajduje się także folklor z innych regionów Polski - Rzeszowa, Przeworska, Krakowa, Łowicza, Ziemi Żywieckiej, Beskidu Śląskiego i Lublina, oraz tańce narodowe - polonez, kujawiak, oberek, mazur. Zespół od 1996 roku jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F. W 1999 i 2000 roku zespół był organizatorem międzynarodowego festiwalu folklorystycznego pod nazwą "Świętojańskie Spotkania Folklorystyczne". W 1998 i 2001 r. zespół był organizatorem międzynarodowych spotkań młodzieży, które były finansowane przez europejski program "Młodzież dla Europy". Ważnym wydarzeniem w historii zespołu było spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w czerwcu 1998 roku na placu św. Piotra w Watykanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Dachowanie osobówki. Policja ustala kto kierował autem​?

Dachowanie osobówki. Policja ustala kto kierował autem​?

ZOBACZ TAKŻE:

Kościan. Warsztaty rzeźbiarskie organizowane przez Muzeum Regionalne

Kościan. Warsztaty rzeźbiarskie organizowane przez Muzeum Re...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto