Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hełmy policyjne mierzą temperaturę przechodniów. Czy są skuteczne?

DW
iStock
Chińska policja, pracownicy służby z zdrowia i kierujący transportem publicznym używają już hełmów, które umożliwiają monitorowanie temperatury innych osób. Testy podobnych rozwiązań przeprowadzane są m.in. we Włoszech, w Dubaju oraz w Holandii. Jak ta technologia działa i czy jest skuteczna?

Technologia smart na każdym posterunku?

Firma KC Wearable wyznacza nowe trendy technologiczne. Produkowany przez nią hełm KC N601 wyposażony jest w ekran umożliwiający z korzystanie z technologii "rozszerzonej rzeczywistości". Potrafi rejestrować temperaturę ciała osób, które znajdują się w odległości do 2 metrów od noszącego hełm i to z dokładnością do 0,3 stopni Celsjusza.

Policjanci, którzy noszą hełmy z technologią smart mogą zmierzyć temperaturę pojedynczej osoby lub osób znajdujących się w większych grupach, skanować kody QR (również w celu pozyskania danych personalnych), otrzymywać dane na podstawie skanowanych tablic rejestracyjnych, odnajdywać osoby lub przedmioty w ciemności i używać technologii rozpoznawania twarzy. Przechwycone informacje są magazynowane w samym hełmie.

Według szefowej firmy "KC Wearable", dr Jie Guo, w Chinach w użyciu jest już ponad 1000 hełmów tego typu. Cena pojedynczego hełmu wynosi pomiędzy 5000 a 7000 dolarów. Firma potwierdziła, że otrzymała już duże zamówienie z jednego kraju, jednak nie ujawniono szczegółów z jakiego. Potwierdzono także przekazanie hełmów do testów przez policję włoską, holenderską i dubajską. Według informacji serwisu Business Insider, informacji tej nie potwierdziła dyplomacja żadnego z tych krajów. Jak jednak podkreśliła w wypowiedzi dla serwisu dr Guo:

Hełmy są kupowane zarówno przez stronę rządową, jak i prywatnych nabywców. Używane są przez policję, pielęgniarki, ochroniarzy i pracowników metra.

Podkreśla jednocześnie, że hełmy można konfigurować w zależności od potrzeb. Podobna technologia jest również testowana przez służby rzymskiego lotniska Fiumicino.

Eksperci są jednak sceptyczni w kwestii skuteczności hełmów w walce z koronawirusem. Wiele osób przechodzi tą chorobę bezobjawowo, będąc jednocześnie nieświadomym nosicielem. Wątpliwości też budzi przyjęcie wynalazku w społeczeństwach zachodnich. W Chinach populacja jest przyzwyczajona do monitoringu, w tym również za pomocą "psów-robotów" i dronów. Należy się spodziewać, że zważywszy na dodatkowe funkcje, w które wyposażony jest hełm, technologia ta zostanie chłodno przyjęta w krajach demokratycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hełmy policyjne mierzą temperaturę przechodniów. Czy są skuteczne? - Dziennik Łódzki

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto