Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek im. Franciszka Okunia [WIDEO, NOWE ZDJĘCIA]

Robert Gębuś
Siedemnaście zespołów i chórów z Pomorza wystąpiło w I Pomorskim Przeglądzie Kaszubskich Kolęd i Pastorałek im. Franciszka Okunia w Lęborku. W murach sanktuarium pw. św. Jakuba Apostoła w Lęborku rozbrzmiało kaszubskie kolędowanie, a w jednym przypadku, kolędowanie ukraińskie. Gościnnie wystąpił ukraiński zespół "Switanok".

Kolędowanie, które rozbrzmiało w murach sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku, zorganizowano w takiej formule po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni. Do Lęborka przyjechało siedemnaście zespołów z kaszubskim repertuarem ok. 60 kolęd pastorałek. Gościnnie wystąpił również ukraiński zespół „Switanok” i śmiało można powiedzieć, że ukraińska nuta, nadała kaszubskiemu kolędowaniu dodatkowego smaku, który z pewnością spodobałby się patronowi imprezy, ś.p. Franciszkowi Okuniowi, działaczowi i muzykowi kaszubskiemu, kierownikowi zespołu Levino.
- Do tej pory zorganizowaliśmy trzy przeglądy kaszubskich kolęd i pastorałek. Brały w nim udział zespoły z powiatu lęborskiego i jeden spoza powiatu - mówi Regina Szczupaczyńska, pomysłodawczyni I Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek. - Formuła się jednak wyczerpała. Postanowiliśmy, że tym razem zaprosimy zespoły z Pomorza. Odzew był duży.

Zobacz wideo:

Zobacz wideo:

W pierwszej części przeglądu wystąpiły: Zespół Szkolny z Bukowiny, Zespół Kaszubski „Perle” ze Słupska, „Modraki” Parchowo, Schola św. Anny z Sulęczyna, Zespół Szkolny z Redkowic, Zespół Folklorystyczny „Nadolanie” z Nadola, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska, Martyna Puzdrowska. W części drugiej wystąpili: Klub Seniora z Jasienia i Rokit, Kapela Rodzinna BAS z Sierakowic, Zespół Kaszubski „Mareszczi” z Cewic, Kaszubski Zespół Regionalny „Levino” z Lęborka, Zespół „Kaszubianki” z Władysławowa, Zespół Regionalny „Frantówka” z Lęborka, Chór „Harmonia” z Żukowa, Chór „Morzanie” z Dębogórza, Zespół Pieśni i Tańca Koleczkowianie z Koleczkowa. Pierwszą część przeglądu poprowadziły Marta Szczupaczyńska i Anna Milczewska, a drugą, w języku kaszubskim, Tomasz Fopke dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie, który wraz z Tadeuszem Formelą, dyrektorem Instytutu Muzyki AP w Słupsku oceniał prezentacje. Kilka zespołów zaśpiewało pastorałkę Leona Roppla „Spiéwta ptôszci’ do której muzykę napisała Witosława Frankowska.

Zobacz wideo:

Przegląd nie miał charakteru konkursu, ważny był udział. Rozdano dyplomy za prezentacje, statuetki ufundowane przez Urząd Marszałkowski oraz nowe wydanie płyty z kaszubskimi kolędami„Felix Cassubia!”, które wręczył senator Kazimierz Kleina.
Organizatorzy: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Lębork, Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, Lęborskie Stow. św. Jakuba Apostoła, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto