Jak pielęgnować problematyczną skórę naczyniową?

Materiał informacyjny chantarelle.pl

Skóra naczyniowa to bardzo problematyczny rodzaj skóry, do której trudno dobrać najlepsze kosmetyki do pielęgnacji domowej i zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Jako skórę naczyniową określa się zazwyczaj obszar twarzy, szyi lub dekoltu, na której czasowo lub na stałe występują zmiany rumieniowe. Zmiany te najczęściej mają postać plam naczyniowych lub teleangiektazji. Teleangiektazje to trwale rozszerzone, powierzchowne naczynia włosowate widoczne przez warstwę naskórka.

Cechy skóry naczyniowej

Najbardziej charakterystycznym objawem skóry naczyniowej jest jej specyficzna nadwrażliwość, objawy rumienia o różnym nasileniu i czasie trwania oraz uczucie pieczenia, kłucia i ściągania skóry. Na skórę naczyniową często sami sobie zapracowujemy. Po długotrwałym oddziaływaniu kilku różnych czynników naczynka włosowate zaczynają być coraz słabsze, a następnie pękają, pozostawiając na skórze widoczne, trwałe zmiany.

Czynniki wewnętrzne, które prowadzą do wystąpienia skóry naczynkowej, to najczęściej różne choroby dermatologiczne lub ogólnoustrojowe. Natomiast czynniki zewnętrzne to z reguły reakcja immunologiczna wywołana kontaktem z alergenem. Skóra naczyniowa jest niezwykle wymagająca jeżeli chodzi o dobranie preparatów kosmetycznych i metod pielęgnacji.

U wielu dorosłych osób można zauważyć problem rozszerzonych, prześwitujących przez skórę naczyń. Najczęściej na takie problemy narażone są kobiety w okresie około menopauzalnym oraz osoby o jasnej karnacji (fototyp I i II). Cera naczyniowa jest wrażliwa, cienka, delikatna i ma skłonności do alergii. Zanik lub cienka warstwa skóry właściwej u wielu osób jest kolejną przyczyną uwidocznienia rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Umiejscowienie teleangiektazji

Zmiany naczyniowe mogą być u umiejscowione praktycznie na całym ciele. Rozszerzone naczynia krwionośne obserwujemy jednak najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie, udach oraz łydkach. Dlaczego naczynka tak wyraźnie widać właśnie na skórze twarzy? Układ naczyniowy twarzy charakteryzuje się najwyższą liczbą naczyń na cm3 w porównaniu do pozostałych części naszego ciała. Dodatkowo jest tam umiejscowiona dość cienka skóra, przez co naczynia są ulokowane znacznie płycej niż w innych obszarach.

Leczenie i pielęgnacja skóry z naczynkami

W gabinetach medycyny estetycznej coraz bardziej popularnym staje się zabieg zamykania naczynek. Tego typu terapie można przeprowadzić za pomocą kilku skutecznych metod: IPL, laseroterapii lub elektrokoagulacji.

Pielęgnacja cery naczyniowej polega przede wszystkim na zapobieganiu powstawania niekorzystnych zmian na skórze. Głównym warunkiem jest świadomość jej problemów i unikanie czynników, które mogą wywoływać lub wzmagać objawy zaczerwienienia, jak np.:

• mechaniczne urazy skóry, także peelingi lub intensywne drażnienie skóry ręcznikiem.
• silne, drażniące detergenty oraz szampony (szampon bardzo często przedostaje się na skórę twarzy mogąc wywoływać podrażnienia)
• produkty zawierające alkohol np. tonik lub woda po goleniu
• fotoprotektory skórne zawierające filtry chemiczne, które mogą się przyczyniać do rozszerzania naczyń
• preparaty przeciwłojotokowe o wysuszających właściwościach
• makijaż wodoodporny

Częstą praktyką pielęgnacyjną są masaże oraz naświetlania w celu wzmocnienia naczyń, redukcji obrzęków, złagodzenia stanów zapalnych oraz w celu usprawnienia przepływu limfy. Skutecznymi metodami walki z teleangiektazjami są m.in. elektrokoagulacja, kriochirurgia, laseroterapia, jonoforeza, elektroliza, termoliza, galwanokaustyka. Metody te działają na zapadnięcie się ścian naczynia, co skutkuje jego zamknięciem. Zamknięte naczynie przestaje transportować krew więc staje się bezużyteczne dla organizmu i zostaje wchłonięte.

Jak wybrać kosmetyki dla skóry naczyniowej?

• Cera naczyniowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji ze względu na wysoką wrażliwość. Preparaty do mycia twarzy powinny być możliwie najłagodniejsze, należy zwrócić uwagę na brak obecności substancji zapachowych i barwiących.
• Pamiętajmy, aby unikać gorących kąpieli.
• Do skóry twarzy w celu oczyszczenia najlepiej stosować mleczko opracowane specjalnie z myślą o skórze naczyniowej. Po oczyszczeniu skórę ważna jest tonizacja skóry w celu przywrócenia odpowiedniego pH.
• W przypadku wielu dermatoz oraz problemów naczyniowych niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich kremów (odrębnych na dzień i na noc).
• Krem na dzień powinien być silnym fotoprotektorem oraz zapewniać ochronę przed drażniącymi czynnikami atmosferycznymi.
• Krem na noc powinien odbudowywać barierę naskórkową, niwelować podrażnienia oraz głównie wzmacniać układ mikrokrążenia.
• W pielęgnacji skóry naczyniowej bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków bogatych w składniki aktywne, przeznaczone dla tego rodzaju skóry. Najczęściej są to substancje, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, wspomagają ochronną funkcję skóry i działają przeciwzapalnie

Red Stop dla wzmocnienia naczynek

Bestsellerowa linia Red Stop marki Chantarelle cieszy się ogromnym uznaniem wśród osób ze skórą naczynkową, reaktywną, wrażliwą i z objawami trądziku różowatego. Także przedstawiciele branży kosmetologów i dermatologów wyróżnili kosmetyki Red Stop, które według nich prezentują najwyższą jakość i skuteczność działania. Zabieg Red Stop został nagrodzony Złotym Laurem Kosmetologii w największym Ogólnopolskim Plebiscycie Branży Kosmetycznej.

Co czyni linię Red Stop tak skuteczną w przeciwdziałaniu objawom skóry naczynkowej, wrażliwej i z trądzikiem różowatym? Zaawansowana, unikatowa formuła aktywna skomponowana w laboratoriach marki Chantarelle.

Całoroczne kwasy do skóry naczyniowej

W formule aktywnej Red Stop wykorzystano całoroczne kwasy kosmetyczne. Kwas azelainowy, laktobionowy i glukonolakton są bardzo skuteczne w przeciwdziałaniu problematycznych objawów skóry naczyniowej. Silnie odbudowują, wzmacniają i regulują one taką cerę, a przede wszystkim łagodzą i redukują podrażnienia i zaczerwienienia.

Unikatowa formuła aktywna Chantarelle

W unikatowej formule aktywnej zastosowano również antyoksydacyjny flawonoid Ti-Rutin, stabilną postać witamina C (SAP), kompleks witamin C w kapsułkach Vecticell C, kompleks witaminy C z alantoiną Allantoin VC, aktywator genu telomerazy Skin Matrix (bajkalina), Stress-Blockers stymulujący produkcję beta-endorfin oraz DNA Infra-Renover, który chroni przed promieniowaniem podczerwonym IR i niebieskim HEV.

Wśród licznych składników aktywnych Red Stop są też cenne ekstrakty roślinne. Dla wielu z nas są to dość rzadko spotykane w kosmetykach rośliny, takie jak: alga koralowa Corralina, cytryna, morszczyn, biała lilia, fiołek wonny, amla, winorośl czy hamamelis. Ekstrakty te wpływają łagodząco i kojąco na problemy naczyniowe, w szczególności działają mocno wyciszająco na powstający rumień.

Więcej informacji o bestsellerowej linii Red Stop znajdziecie na stronie www.chantarelle.pl

Materiał oryginalny: Jak pielęgnować problematyczną skórę naczyniową? - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie