Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Balewski przedstawia: Kościół w Gryfinie oraz krzywy las w Nowym Czarnowie NA ZDJĘCIACH

Jan Balewski
Dziś Jan Balewski ze Stargardu zabiera na fotograficzną wycieczkę do kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie oraz do słynnego krzywego lasu w Nowym Czarnowie pod Gryfinem.

Według szczecińskiego historyka sztuki Wojciecha Łopucha początek budowy świątyni miał miejsce w 1278 roku, w którym książę Barnim I przekazał patronat nad świątynią kościołowi Mariackiemu w Szczecinie.

Dla piszącego w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Zygmunta Świechowskiego data ta oznaczała zakończenie budowy całej świątyni. Wojciech Łopuch ufundowanie ołtarza w 1300 roku wiąże z zakończeniem budowy części wschodniej świątyni, czyli prezbiterium i transeptu. Partie te zostały wybudowane z ciosów kamiennych z dodatkiem cegły w detalach architektonicznych.

Drugi etap budowy zapewne został zakończony w 1325 roku, kiedy to książę Otton I ofiarował drugi ołtarz. Wybudowany miał wtedy zostać z cegły korpus bazylikowy, o trzech nawach i jednym przęśle oraz kamienna w dolnej części wieża zachodnia. O istnieniu w tamtym okresie układu bazylikowego (nawy boczne są obniżone w stosunku do nawy głównej) świadczą okna w górnej części elewacji nawy głównej, widoczne obecnie na strychu świątyni.

Trzeci etap budowy to epoka późnego gotyku, czyli XV stulecie. Zostały podwyższone wtedy nawy boczne do wysokości nawy głównej (dzięki temu powstał układ halowy) oraz zostały założone sklepienia gwiaździste (do tego czasu świątynia pokryta była drewnianym stropem).

W XVI wieku świątynię przejęli protestanci. W czasach nowożytnych architektura świątyni zasadniczo nie uległa zmianie. Poważna restauracja miała miejsce w latach 1861 -63 pod kierunkiem architekta Buchterkircha, znanego z niezbyt udanych regotyzacji pomorskich świątyń. W 1938 roku został zmieniony średniowieczny stożek na wieży na kolidujący architekturą gotyku hełm neobarokowy. Od 1945 jest to ponownie świątynia katolicka.

INFORMACJE: Wikipedia.pl

Krzywy Las leży w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino, w pobliżu Doliny Dolnej Odry i Elektrowni “Dolna Odra”. Gospodarzem terenu są Lasy Państwowe.

Krzywy Las to powierzchniowy pomnik przyrody, który na swoim obszarze grupuje ponad 50 nietypowo uformowanych sosen.

Choć posiada status pomnika, to przed zniszczeniem ochronić go może przede wszystkim Twoje do niego podejście. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy zwiedzają to miejsce z poczuciem szacunku dla przyrody.

W internecie można znaleźć wiele sensacyjnych teorii na temat powstania Krzywego Lasu. Przyznajemy – są interesujące i frapujące. Ale znany jest sposób jego powstania. I już niebawem w pobliżu Nadleśnictwo Gryfino zasadzi dwie nowe plantacje “krzywulców”.

INFORMACJE: krzywylas.pl

POD TYM LINKIEM INNE FOTOGALERIE JANA BALEWSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto