Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzkie kości odkryte w Zaułku Kapitańskim w Ustce. Co się z nimi stanie? [ZDJĘCIA]

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Podczas przebudowy Parku im. Jana Pawła II w Zaułku Kapitańskim w Ustce ekipa budowlana wykopuje ludzkie kości. Mieszkańcy obawiają się, że zostaną zabetonowane. Ratusz uspokaja: znalezione szczątki zostaną przeniesione i pochowane z należytym szacunkiem, a w parku stanie tablica upamiętniająca dawnych mieszkańców.

- Obecnie w Ustce w Parku Jana Pawła II trwają prace budowlane. Był to teren dawnego kościoła i cmentarza, więc odkopanie kości ludzkich nie jest niczym zaskakującym. Niestety, w żaden sposób nie są one zabezpieczone, teren został przekopany i kości leżą na widoku. Pracownicy budowlani, widząc moje zainteresowanie, od razu do mnie podbiegli, tłumacząc, że czekają na archeologa. Prawdopodobnie nic takiego nie miało miejsca, wczorajsza dziura jest zasypana, kości leżą nadal, pewnie niebawem zostaną zalane betonem, jak to jest praktykowane w wielu miejscach, gdzie odkopywanie są niewygodne zabytki czy cmentarze - poinformowała nas zaniepokojona mieszkanka Ustki, przesyłając zdjęcia z opisem: - Są to kawałki czaszki, piszczeli i żeber.
.
Prace archeologiczne w Zaułku Kapitańskim trwały na przełomie lata i jesieni 2018 roku. Archeolodzy szukali fundamentów średniowiecznego kościoła pw. świętych Jana Chrzciciela i Mikołaja. Z ziemi wydobyli stare monety, fragmenty ceramiki i ludzkie kości.

Teraz trwa przebudowa parku i grunt na nowo jest przekopywany.

- Prace budowlane na terenie Parku im. Jana Pawła II w Ustce realizowane są pod stałym nadzorem archeologicznym nad robotami ziemnymi. Podczas aktualnie prowadzonych prac, w obrębie wielokrotnie przemieszanych warstw ziemnych na terenie użytkowanym dawniej jako cmentarz przykościelny, nie natrafiono na groby, ani też na kości w układzie anatomicznym. Natomiast znaleziono pojedyncze kości, które zostały zebrane, a następnie pochowane w miejscu krypty, odkrytej w trakcie archeologicznych badań sondażowych przeprowadzonych w 2018 roku – wyjaśnia Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza. - Przed przystąpieniem do dalszej realizacji robót (po ustąpieniu warunków zimowych), nastąpi jeszcze przegląd terenu. W przypadku znalezienia kości zostaną one zebrane i pochowane jak dotychczas.

Eliza Mordal dodaje, że obecne prace prowadzone są do głębokości około 80 centymetrów. Natomiast z przeprowadzonych w 2018 roku badań sondażowych wynika, że nienaruszone pochówki ludzkie występowały na głębokości 1,20 metra od powierzchni terenu.

Zobacz też:

Wizualizacja

Jak mieszkańcy Ustki oceniają projekt Parku Jana Pawła II?

- Wszystkie prace są dokumentowane przez osobę pełniącą nadzór archeologiczny w celu sporządzenia dokumentacji zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami – zapewnia Eliza Mordal. - Obecnie znajdowane pojedyncze kości są chowane, w niewielkiej częściowo murowanej krypcie, którą odkryto podczas prowadzonych w 2018 wykopalisk. Znajduje się ona około 1,5 metra poniżej wysokości terenu. W parku stanie tablica upamiętniająca dawnych mieszkańców Ustki pochowanych w tym miejscu.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto