Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Luzowanie obostrzeń. Czy hotele, kina i teatry w Słupsku oraz Ustce są gotowe na otwarcie od 12 lutego?

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
W piątek przed południem ogłoszono luzowanie obostrzeń. Dotyczy ono przede wszystkim branży hotelarskiej oraz kin i teatrów. Rząd otwarcie zaplanował już na 12 lutego, jednak to, czy obiekty faktycznie wrócą za tydzień, nie jest wcale oczywiste.

Luzowanie obostrzeń

Podczas piątkowej konferencji Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnym luzowaniu obostrzeń. Ma ono dotyczyć między innymi hoteli, kin i teatrów. Będą mogły działać one od 12 lutego, oczywiście w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Na razie obiekty zostają otwarte próbnie na dwa tygodnie. Co będzie potem – nie wiadomo.

- Chciałbym, żeby było jasne, że to, co zakomunikujemy, jest swego rodzaju działaniem warunkowym, że po dwóch tygodniach zawsze od wdrożenia nowych zasad mamy pewien punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do podstawowych parametrów, czyli: liczba zakażeń, liczba zgonów, zajęte łóżka, zajęte łóżka respiratorowe, tempo szczepień (jako ten dodatkowy, towarzyszący parametr, który jest kluczowy dla szybszego zwalczania wirusa) – mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. - Dlatego te nasze decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku, aby wszyscy mogli się przygotować w odpowiedni sposób do zmian. Ale już teraz musimy być gotowi na ewentualnie bardziej pesymistyczny lub trochę bardziej optymistyczny wariant. Covid-19 jest nieprzewidywalny i tego się wszyscy nauczyliśmy, dlatego musimy w odpowiedni sposób, wariantowo, planować rzeczywistość.

Hotele się otworzą

Lokalna branża hotelarska szykuje się do powrotu. Co ciekawe, Hotel Grand Lubicz – Uzdrowisko Ustka już w czwartek ogłosił, że otwiera się od 12 lutego. Początkowo obiekt miał funkcjonować zgodnie z poprzednim rozporządzeniem między innymi dla osób korzystających z usług leczniczych oraz dla określonych grup zawodowych. Wraz z ogłoszeniem luzowania obostrzeń dla branży hotelarskiej plan się zmienił – obiekty będą dostępne dla wszystkich. Otwarte będą baseny i siłownie. Wszystko zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Słupsk w obiektywie Cyrusa - luty 2021.

Przepiękne zdjęcia Słupska i bliskiej okolicy! Tam warto wyb...

Otwarcie zapowiedziała też Dolina Charlotty Resort & Spa.

- Nareszcie otwieramy dla Was nasz obiekt. Od 12 lutego 2021 będziemy mogli przywitać naszych Gości, akurat na weekend walentynkowy (…) Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, więc będziemy ściśle przestrzegać zaleceń Ministerstwa Zdrowia – czytamy na profilu Doliny Charlotty na Facebooku.
Z dyskusji pod postem wynika, że otwarty będzie basen, ale bar już nie. Po pierwsze dlatego, że nadal trwa jego remont, a po drugie – bo obostrzenia i tak by na to jeszcze nie pozwoliły.

Teatry i filharmonia

Kolejne luzowanie obostrzeń zaskoczyło ośrodki kultury, które aby przygotować się na otwarcie potrzebują więcej czasu niż branża hotelarska. Zapytaliśmy słupskie placówki o to, czy zdążą się przygotować na przyjęcie widowni.

- Nie ma takiej możliwości, żebyśmy otworzyli się już 12 lutego. Obowiązuje nas kodeks pracy, musimy działać z odpowiednim wyprzedzeniem, przygotowanie prezentacji spektaklu to minimum kilka dni. Najbliższy realny i optymistyczny termin pierwszej prezentacji to weekend 19-21 lutego. Wtedy też, na 20 lutego, planowaliśmy premierę online przedstawienia „Stolp. Dzień kobiet”. Zdjęcia zostały już nakręcone, trwa praca nad montażem. Postaramy się spektakl zagrać na żywo – zależy to jednak od dostępności niemieckiej aktorki występującej w tym przedstawieniu. Na gorąco staramy się stworzyć repertuar – mówi Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru.

Powrót do publiczności planuje już filharmonia, ale tu też przygotowania potrwają nieco dłużej, niż założył to rząd.

- Podjąłem decyzję, że koncert, który mieliśmy grać online 12 lutego przeniesiemy na 19 lutego i zagramy go na żywo. Na naszej stronie internetowej już ruszyła sprzedaż biletów. Dochodzą mnie słuchy, że chętnych nie brakuje. Bardzo mnie to cieszy – mówi Ruben Silva, dyrektor słupskiej filharmonii. - W naszym repertuarze mamy jeszcze wpisane wydarzenie na marzec, jednak w międzyczasie będziemy chcieli zagrać jeszcze jeden koncert. O tym, kiedy i jaki, poinformujemy już wkrótce.

Do grania „z marszu” wróci Teatr Tęcza, jednak Michał Tramer, dyrektor teatru, zaznacza, że nie będzie to wcale takie proste.

- Wrócimy w sobotę, 13 lutego. Wrócimy, bo przygotowywaliśmy się na taką ewentualność i po prostu chcemy już spotkać się z naszą widownią na żywo. Jako pierwszy zagramy „O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników” - tłumaczy dyrektor. - Jednak muszę powiedzieć, że jestem przerażony tym, że decyzje o odmrożeniu teatrów podejmowane są przez osoby, które nie mają pojęcia o działaniu tych instytucji. Tylko kompletną niekompetencją można wytłumaczyć to, że informację o otwarciu otrzymujemy na tydzień przed. My musimy zorganizować próby, przygotować scenę, wypromować spektakl… Tęcza wróci na scenę, ale będzie to zrobione kosztem projektów, nad którymi obecnie pracujemy, a które przygotowywaliśmy z myślą o tym, że pozostajemy zamknięci.

Co ze słupskimi kinami?

Pozwolenie na otwarcie otrzymały także kina. Ale te, które mamy w Słupsku, wciąż zastanawiają się, czy uda im się wrócić do widzów już 12 lutego. Multikino wydało oświadczenie dotyczące wszystkich obiektów multipleksu.

ZOBACZ TEŻ:

- Zgodnie z decyzją rządu z dnia 5 lutego otwarcie kin jest możliwe od następnego piątku tj. 12 lutego. Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może być cofnięta. W związku z tym spółka Multikino S.A., aby podjąć decyzję o otwarciu swoich kin musi zapoznać się z rządowym rozporządzeniem zawierającym szczegóły dotyczące zasad na jakich można ponownie otworzyć kina oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi, by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie - czytamy w dokumencie. -Kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji. Warunkowość otwarcia kin może jeszcze bardziej utrudnić decyzje odnośnie wprowadzenia nowych filmów w tak krótkim terminie oraz możliwego otwarcia kin.

ZOBACZ TEŻ:

Natomiast jeśli chodzi o Rejs, to sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kino jest w trakcie przeprowadzki do swojej dawnej siedziby, czyli świeżo wyremontowanego obiektu Emceku przy alei 3 Maja. Dodatkowo 14 lutego minie 30 lat od otwarcia słupskiego kina studyjnego. W związku z tym obecnie trwa planowanie, które wydarzenia uda się przenieść do sali kinowej, a które będą musiały pozostać w przestrzeni wirtualnej. Z okazji urodzin na pewno odbędzie się koncert muzyki filmowej „Zasłuchani w kinie”. Na wydarzenie organizatorzy zapraszają 13 lutego, jeszcze do budynku Ronda przy ul. Niedziałkowskiego.

To, na jakich zasadach będą działały ponownie otwarte obiekty, nie jest jeszcze do końca pewne. Wszyscy bowiem czekają na dokładną treść rozporządzenia. Jednak prawdopodobnie regulamin i reżim sanitarny będą podobne do tych, jakie zastosowano jesienią.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto