Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna – Duża Sprawa. Gmina Ustka

Bogumiła Rzeczkowska
Rowy
Rowy Gmina Ustka
Pięcioletnia kadencja samorządu terytorialnego jest na półmetku. Z tej okazji w ramach naszej akcji „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa” podsumowujemy dotychczasową działalność samorządów w powiecie słupskim. Prezentujemy Gminę Ustka.

W połowie tej kadencji Gmina Ustka jest zadowolona z inwestycji drogowych. Sporo jest jeszcze do zrobienia, ale udaje się pozyskiwać dofinansowanie.

Gmina Ustka ma obszar 218,1 km˛. Zajmuje 19 sołectw. Wójtem gminy od 2006 roku jest Anna Sobczuk-Jodłowska. Rada liczy 15 członków. Liczba mieszkańców na koniec 2019 roku wynosiła 7 956.
wójt gminy

Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka
- W bieżącej kadencji stawiamy na inwestycje w infrastrukturę, szczególnie drogową. Największe inwestycje, które finansowaliśmy, to droga powiatowa Przewłoka-Objazda, budowa drogi łączącej Przewłokę z ulicą Wczasową w Ustce,
budowa bazy WOPR w Rowach, budowa kanalizacji sanitarnej w Pęplinie, Przewłoce, Gąbinie.
Udało nam się także pozyskać środki z funduszy unijnych oraz rządowych. Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Plusy

  • Uzyskanie dofinansowania na kwotę ponad 9 mln zł na realizację partnerskiego projektu budowy trasy rowerowej R-10 dla ośmiu partnerów Gminy Ustka oraz dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich na niespełna 2,5 mln zł na przebudowę drogi w miejscowości Zaleskie (dawny przebieg drogi wojewódzkiej 203).
  • Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych remontujemy Szkołę Podstawową w Zaleskich
  • Przystąpienie do remontu 7 kilometrów ulic w Przewłoce.
  • Samorząd ma zamiar doprowadzić do remontów poza drogami gminnymi (gdzie decyzyjność leży po stronie gminy) do przebudowy dróg powiatowych: Wodnica - droga wojewódzka 203 oraz drogi Bydlino-Wytowno.
  • Wybudowanie nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Wodnicy. Inwestycja kosztowała prawie milion złotych.
  • Wybudowanie traktu pieszo-rowerowego w Rowach oraz odcinka promenady nadmorskiej w pobliżu portu w Rowach.

Minusy

  • O minusach gmina mówi w kategorii planów i mobilizacji mieszkańców. Nie w każdym przypadku gmina decyduje o inwestycjach drogowych, o czym zapominają mieszkańcy. Według samorządu najwięcej problemów jest z „nowymi mieszkańcami”, którzy z miast przenoszą się na obszary wiejskie i od razu żądają dróg, oświetlenia itp. Często jednak nawet nie mają w gminie meldunku.
  • Olbrzymim wyzwaniem dla gminy są inwestorzy prywatni - właściciele kilkudziesięciu hektarowych nieruchomości. Jednak jeśli nie zurbanizują swoich terenów samodzielnie (woda, kanalizacja, drogi wewnętrzne),
  • narażają potencjalnych nabywców na długoletnie oczekiwanie realizacji zadań przez gminę.
  • W obecnej sytuacji oprawy wymagają odcinki dróg Możdżanowo-Słupsk, ulica Bałtycka w Rowach, dojazd do Poddąbia oraz Starkowo - Krężołki. Sukcesem będzie także modernizacja ulicy Bosmańskiej na Osiedlu Lędowo
  • (droga Skarbu Państwa w zarządzie starosty).
  • Na realizacje oczekują: budowa remizy strażackiej w Zaleskich i Pęplinie, uruchomienie oddziałów przedszkolnych w Objeździe i Zaleskich oraz wiele innych.
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mała Ojczyzna – Duża Sprawa. Gmina Ustka - Głos Pomorza

Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto