Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na sesji rady w Ustce o bonifikacie, targowisku i kortach tenisowych

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wrześniowa sesja rady miasta odbyła się zdalnie. Radni podjęli uchwały dotyczące m.in. zmniejszenia bonifikaty przy sprzedaży mieszkań komunalnych i ustanowili położenie oraz regulamin miejskiego targowiska. Na zdjęciu: sesja rady miasta w ubiegłym roku.
Wrześniowa sesja rady miasta odbyła się zdalnie. Radni podjęli uchwały dotyczące m.in. zmniejszenia bonifikaty przy sprzedaży mieszkań komunalnych i ustanowili położenie oraz regulamin miejskiego targowiska. Na zdjęciu: sesja rady miasta w ubiegłym roku. AT
Wrześniowa sesja rady miasta odbyła się zdalnie. Radni podjęli uchwały dotyczące m.in. zmniejszenia bonifikaty przy sprzedaży mieszkań komunalnych i ustanowili położenie oraz regulamin miejskiego targowiska.

Sprzedaż mieszkań komunalnych
Radni zmienili głosami 11 za i 1 wstrzymującym się zasady sprzedaży mieszkań komunalnych. W ten sposób obniżyli bonifikatę obowiązującą od 2015 roku. Do tej pory z 90-procentową bonifikatą sprzedawano lokale, jeśli w budynku nie wykonano remontu dachu, elewacji, klatki schodowej oraz izolacji fundamentów. 80-procentowa bonifikata obowiązywała, jeśli jeden z tych remontów został przeprowadzony. Na 60-procentową zniżkę mogli liczyć ci, którzy mieszkają w domach całkowicie odnowionych.

Teraz stawki bonifikaty odpowiednio do stanu budynku spadły do 60, 50 i 40 procent. Nadal aktualna jest dodatkowa bonifikata w wysokości 5 procent w przypadku jednorazowej zapłaty całości ceny.

CZYTAJ TEŻ

Powodem zmiany jest fakt, że od 2016 roku z bonifikatą ratusz sprzedał mieszkania za niespełna 1,8 miliona złotych. Natomiast ich wartość została wyceniona na prawie 11,8 miliona złotych, a na przetargu ich cena mogłaby być jeszcze wyższa. Dotychczasowa bonifikata sprawiała, że mieszkanie było sprzedane za 18-20 tysięcy złotych, a faktycznie jest warte co najmniej 10 razy więcej.

Często zdarza się, że starsi lokatorzy od razu przepisują nabyte mieszkania na członków swoich rodzin, którzy z nimi nie mieszkają. Później, po śmierci najemców, lokale służą jako mieszkania na wakacje. Ustce natomiast ubywa zasobów, a miasto musi zaspokoić potrzeby mieszkaniowe, zwłaszcza najuboższych mieszkańców. Musi też mieć mieszkania z odzysku do powtórnego zasiedlenia.

W pasie nadmorskim w Ustce trwają prace refulacyjne. Dzięki nim brzeg zostanie wzmocniony i lepiej zniesie jesienne sztormy.

Jesienna refulacja plaży w Ustce. Trwa zasilanie brzegu morskiego

Tymczasem wniosków o wykup na starych zasadach wciąż przybywa.
- Kiedy w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o projekcie uchwały, nawet dzisiaj wpłynęły – mówił Krzysztof Stodoła, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, a na pytanie radnych odpowiedział, że sprzedaż na razie została wstrzymana.

Argumentem ratusza jest także fakt, że inni mieszkańcy przy nabyciu własnych mieszkań nie korzystają ze wsparcia miasta. Tak więc, lokale komunalne będą nadal sprzedawane najemcom, ale po wyższej cenie.
Targowisko Miejskie
Radni podjęli także uchwałę dotyczącą określenia położenia i regulaminu Targowiska Miejskiego przy ul. Krótkiej. Będzie ono funkcjonować od poniedziałku do piątku w godzinach 7-17 i w soboty w godz. 7-15. Na targowisku może być prowadzona sprzedaż wyłącznie w formie obwoźnej - ze straganów, tymczasowych stoisk, pojazdów lub w formie obnośnej - ze skrzynek, stelaży, z ręki.
Zabroniona jest natomiast m.in sprzedaż napojów alkoholowych, benzyny, denaturatu, materiałów medycznych, pirotechnicznych, ale i mięsa, wędlin, grzybów świeżych i suszonych bez atestu. Nie wspominając już o żywych zwierzętach domowych i gospodarskich.

Natomiast w uchwale o zmianach w budżecie zwiększono kwotę na wykonanie dokumentacji budowy nowej drogi Dworcowa–Portowa, czyli przejścia przez tory i tereny, które miasto kupiło od Stoczni. W czerwcu 2021 roku ma postanie tam ciąg pieszo-jezdny z ograniczoną możliwością przejazdu pojazdów samochodowych i przejazd kolejowy zostanie otwarty.

Wiceburmistrz Bartosz Gwóźdź–Sproketowski poinformował też radę o rozstrzygnięciu przetargu na budowę jednego kortu tenisowego wraz z infrastrukturą na terenie OSiR. Inwestycja jest pierwszą częścią realizacji I etapu Budowy Centrum Tenisowego w Ustce. W tym przypadku powstały oszczędności przetargowe, bo miasto przeznaczyło na cen cel 640 tys. zł, a wykonawca złożył ofertę w wysokości niecałych 542 tys. zł. Będzie więc na kawałek kolejnego kortu. Przypomnijmy, że jest to inwestycja realizowana z Budżetu Obywatelskiego.
Zobacz też: Ustka w okresie kwarantanny - rozmowa z burmistrzem Jackiem Graczykiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto