W ostatnich latach nabory do pracy w Straży Granicznej przyciągają coraz więcej chętnych. Być może jest to efekt sukcesu serialu „Wataha”, który pokazuje pracę w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Niejeden młody człowiek marzy o ekscytującej walce z nielegalnym przerzutem imigrantów, alkoholu, a nawet materiałów radioaktywnych.
Czym zajmuje się strażnik graniczny?
Osoby chętne do pracy w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.
Rekrutacja do Straży Granicznej. Jakie są wymogi?
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.
Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu kandydaci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.
Ważne informacje
Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów są na stronie internetowej w zakładce „Nabór do służby” na stronie morski.strazgraniczna.pl.
O naborze można również porozmawiać telefonicznie, dzwoniąc pod nr 58 524 24 24 lub 58 524 21 15.
Osoby zainteresowane ubieganiem się o przyjęcie do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej proszone są o telefoniczne ustalenie terminu składania dokumentów od poniedziałku do piątku w godzinach 9-13. Limit przyjęć na rok 2021 wynosi do 60 osób.
Zobacz także: 100 kg nielegalnego tytoniu w samochodzie
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?