Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedź i poznaj zwierzęta w gdańskim zoo. Czy znasz wszystkie antylopy, które tu mieszkają?

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Antylopa bongo
Antylopa bongo Przemyslaw Swiderski
W gdańskim zoo żyje ponad 1000 zwierząt reprezentujących blisko 200 gatunków pochodzących ze wszystkich kontynentów, ssaki, gady, płazy i ptaki. W naszej galerii przedstawiamy najpiękniejsze antylopy, które możemy zobaczyć w gdańskim zoo. Wśród nich znajdziesz antylopowce szablorogie, oryksy szablorogie, sitatungi, elandy czy bongo.

Antylopowiec szablorogi

Antylopowiec szablorogi zamieszkuje sawanny południowej Afryki, od południowo-wschodniej Kenii, wschodnią Tanzanię i Mozambik, przez Angolę, południowy Zair i Zambię, po Zimbabwe i Południową Afrykę. W naturze antylopowce szablorogie gromadzą się w stada liczące od 15 do 25 samic i cieląt prowadzonych przez dominującego samca. Samce walczą między sobą, opadają na kolana i używają swoich szablastych rogów. Żyją do 16 lat na wolności, 19 - w niewoli. Osiągają 120 do 140 centymetrów wysokości i ważą 200 do 235 kilogramów, samce są większe od samic. Samice są kasztanowe lub ciemnobrązowe. Dojrzałe samce są natomiast wyraziście czarne. Obie płcie mają białe podbrzusze, białe policzki i białą brodę oraz kudłatą grzywę na odwrocie swojej szyi. Zwierzęta te mają imponujące, zakrzywione do tyłu rogi, które u samic osiągają do metra, a u osobników męskich mogą dochodzić nawet do ponad półtora metra długości.

Sitatungi

Sitatunga to gatunek, który zamieszkuje zarośnięte i podmokłe tereny środkowej Afryki Centralnej i Zachodniej. Na odpoczynek wybiera suche wzniesienia. Zwierzęta żyją samotnie, w parach lub małych grupach. Samice formują luźne stada. Młode samce również spotykane są w luźno powiązanych grupach.
Dorosłe samce bytują samotnie i - poza okresem rozrodu - unikają kontaktów z innymi osobnikami. Te piękne antylopy (ich umaszczenie jest ciemnobrązowe z białymi plamkami i paskami) są jednymi z bardziej spokojnych i rodzinnych gatunków, ale od czasu do czasu przywódca stada potrafi zdecydowanie przypomnieć młodszym samcom, kto rządzi w grupie.
Zwierzęta te żywią się roślinnością bagienną oraz trawą, czasami jedzą też liście. Prowadzą osiadły tryb życia. Są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy. To zwierzęta doskonale przystosowane do poruszania się po grząskich bagnach. Mają wydłużone racice i potrafią je szeroko rozstawiać, szukając oparcia na niepewnym gruncie. Dzięki smukłym, wąskim nogom chodzą jak na szczudłach, a uciekając, z łatwością pokonują szerokie i wysokie przeszkody. Są czujne i przy najlżejszym zaniepokojeniu uciekają.

Antylopa eland

Antylapa eland zamieszkuje sawanny, półpustynie, równiny górzystych terenów, skraje wilgotnych lasów. Jest to największa i najcięższa współczesna antylopa. Dorosły samiec może osiągnąć wagę prawie 950 kg, wysokość w kłębie to blisko 2 m. Spore gabaryty tego ssaka nie przeszkadzają mu w pokonywaniu przeszkód o wysokości nawet do 2 m.
Elandy są zwierzętami stadnymi. W czasie suszy łączą się w grupy liczące od 25 do 70 osobników. Podczas pory deszczowej wędrują niewielkimi grupami w poszukiwaniu pożywienia.
Ciało elanda jest pokryte krótką sierścią o kolorze szarobrązowym, jednak na tylnej stronie przednich kończyn widnieją czarne plamy, a po bokach ciała znajdują się pionowe, kremowe pasy. Wzdłuż grzbietu biegnie czarna pręga. Kończyny przystosowane do długich wędrówek zakończone są dwoma palcami pokrytymi racicami. Ruchliwe uszy osadzone na podłużnej głowie wychwytują każdy szelest. Śrubowato skręcone u nasady rogi występują u obu płci.
U samców na dolnej stronie szyi zwisa fałd luźnej skóry, a na czole mają kędzierzawą grzywkę. Żywią się liśćmi, młodymi pędami oraz świeżą trawą. Nie muszą mieć stałego dostępu do wody, lecz potrzebują wtedy soczystych roślin. W razie braku świeżego pokarmu jedzą korę drzew, owoce i nasiona. Z powodu upałów w dzień najczęściej pasą się nocą.

Bongo to antylopa z lasu

Bongo to największa spośród afrykańskich antylop leśnych. Zwierzęta te są aktywne rano i o zmierzchu, w ciągu dnia natomiast ucinają sobie długie drzemki. Bongo zjadają rośliny zielone, trawy, liście bambusa, młode gałązki drzew i owoce. To zwierzęta o rdzawej sierści z białymi, cienkimi 11-12 pasami w poprzek ciała. Wzdłuż grzbietu przebiega grzywa. Ubarwienie samic jest jaśniejsze. Rogi występują zarówno u samców, jak i samic. Są śrubowato zakręcone, u samców osiągają długość nawet metra. Bongo mają doskonały słuch. Osobniki tego gatunku przybyły do nas z niemieckich oraz polskich zoo.

Oryksy szablorogie

Oryksy szablorogie wywodzące się z półpustynnych terenów Afryki, to jedne z najcenniejszych zwierząt w kolekcji każdego ZOO. Jest to rodzaj dużej antylopy, przystosowanej do życia w warunkach stepowych i pustynnych. Gatunek ten wykazuje wiele dostosowań do swego środowiska. Jest aktywny rano, wieczorem i nocą; w dzień odpoczywa w cieniu.
Stada oryksów liczą po około 50 osobników. To typowe zwierzęta stadne. Wędrują nocą w poszukiwaniu niewielkich skrawków zieleni i wodopojów. Idą gęsiego i wędrują na odległość około 30 km. Kolumnę otwiera byk drugi w hierarchii stada, a zamyka ją przywódca. Na pastwisku stado się rozprasza. Szerokie racice ułatwiają oryksom poruszanie się po piasku.
Tolerują bardzo duże upały, które mogłyby być śmiertelne dla większości innych ssaków. Ten gatunek ma na to swoje sposoby. Nerki tych zwierząt wydajnie zatrzymują wodę. Zaczynają się one pocić dopiero wtedy, gdy temperatura jego ciała przekroczy 46 stopni C. Osiągają około 1,2 m wysokości w kłębie i ważą do 200 kg. Samce są nieco większe od samic. Niezwykłe rogi o długości 102-127 centymetrów są wygięte na kształt szabli. Co ciekawe, występują one zarówno u samców, jak i u samic. To właśnie one, oprócz ograniczania obszaru życia oryksów, stały się jedną z głównych przyczyn ich wyginięcia, bo były pięknym trofeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odwiedź i poznaj zwierzęta w gdańskim zoo. Czy znasz wszystkie antylopy, które tu mieszkają? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto