Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska rakieta badawcza Bursztyn odpalona w Ustce

Redakcja
Po zmianach, wydzielona przestrzeń powietrzna nad poligonem w Ustce ma wartość Unlimited. Umożliwiono loty rakietowe na pułapy do tej pory w kraju niedostępne.
Po zmianach, wydzielona przestrzeń powietrzna nad poligonem w Ustce ma wartość Unlimited. Umożliwiono loty rakietowe na pułapy do tej pory w kraju niedostępne. Fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz - Inst. Lotnictwa
To pierwszy lot cywilnej rakiety odpalonej z polskiego wybrzeża od lat 70. Bursztyn wystartował z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Poleciał na 23 kilometry i spadł do Bałtyku.

Instytut Lotnictwa poinformował o zakończonych powodzeniem testach nowatorskiej, polskiej rakiety ILR-33 Bursztyn, którą we wrześniu odpalono z poligonu w Ustce. Podczas testu osiągnięto pułap 23 kilometrów, choć, jak się podkreśla, możliwości rakiety w tym zakresie są znacznie wyższe.

Udało się też zrealizować inne kluczowe części zakładanego scenariusza, jak na przykład podjęcie głowicy rakiety z Morza Bałtyckiego. Była to pierwsza udana próba rakiety w Ustce. Poprzednią, zaplanowaną w 2018 roku, odwołano ze względu na zbyt silne wiatry.

- ILR-33 Bursztyn jest pierwszą na świecie rakietą wykorzystującą nadtlenek wodoru o tak wysokim stężeniu (98 proc.) - informuje w swoim komunikacie Instytut Lotnictwa. - Stopniowe zwiększanie pułapu lotów ma na celu sukcesywne osiąganie gotowości do realizacji przekroczenia bariery 100 kilometrów.

Chodzi o przekroczenie tak zwanej linii Karmana, czyli umownej granicy, poza którą rozpościera się kosmos. Dodajmy, że rejsowe samoloty latają na wysokości około 10 tysięcy metrów.

W ramach wrześniowego lotu przetestowane zostały rozwiązania techniczne, infrastrukturalne oraz procedury bezpieczeństwa. Do obsługi startu wykorzystano opracowaną wcześniej infrastrukturę od stanowiska kontroli lotu, przez układ śledzenia, po balon meteorologiczny czy naziemny system wideorejestracji. Na bieżąco analizowano strefę upadku, co pozwoliło na sprawną realizację podjęcia odzyskiwanego modułu rakiety z morza.

Wrześniowy sprawdzian nie byłby możliwy bez lipcowej zmiany zasad, na jakich firmy i naukowcy mogą korzystać z wojskowych poligonów w Ustce i Drawsku Pomorskim. Minister infrastruktury podpisał rozporządzenie sprzyjające krajowym firmom z branży kosmicznej, które chcą wykorzystywać przestrzeń powietrzną do swoich testów. Z trzech miesięcy do około tygodnia skrócono formalności, które muszą spełniać przedsiębiorstwa czy instytuty pragnące korzystać z wojskowej infrastruktury.

Co ważne, zdjęto też limit wysokości do lotów nad Wickiem Morskim, który wcześniej wynosił 15 kilometrów. Dziś takich ograniczeń już nie ma.

- Ustka stanie się pierwszym miejscem w Polsce, z którego będzie można wystrzeliwać rakiety bez limitu wysokości lotu, nie zapominając jednak o procedurach bezpieczeństwa, bez zachowania których żadne działania nie będą w dalszym ciągu możliwe - podkreślał przy okazji zmian prawnych płk Marcin Górka, p.o. wiceprezesa ds. Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej.

ILR Bursztyn to pierwsza od 45 lat polska rakieta. W 2017 roku w Drawsku rakieta poleciała w górę na wysokość 15 kilometrów. Docelowo ma osiągnąć suborbitę do 2022 roku.

Przypomnijmy, że w regionie rakiety polskiej produkcji już kiedyś testowano. W latach 60. i 70. XX wieku w Rąbce koło Łeby odbywały się starty rakiet typu Meteor, przeznaczonych do badania górnych warstw atmosfery. Poligon został założony w 1940 roku, aby testować rakiety przeciwlotnicze i balistyczne. Po wojnie teren poligonu przejęły wojska radzieckie, a w latach 70. funkcjonowała tutaj Stacja Sondażu Rakietowego Łeba, z której odpalano Meteory. Obecnie mieści się tam muzeum.

Zobacz także: Ćwiczenia Anakonda w Ustce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polska rakieta badawcza Bursztyn odpalona w Ustce - Głos Pomorza

Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto