Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorscy rolnicy dołączają do ogólnopolskiego protestu. Tak wypowiadają się o polityce rolnej Unii Europejskiej

MC
Protest rolników na Pomorzu
Protest rolników na Pomorzu Małgorzata Wojciechowska
Drogi w Polsce będą zablokowane w co najmniej 250 miejscach w związku z protestami rolników. Akcja skierowana jest m.in. przeciw wprowadzeniu Zielonego Ładu. Pomorscy rolnicy licznie biorą w niej udział, aby dać wyraz sprzeciwu wobec polityce rolnej Unii Europejskiej.

Spis treści

Rolnicy z gminy Chojnice

Rolnicy nie tylko z powiatu chojnickiego protestowali na drodze wojewódzkiej w Silnie. Nie przejechali maszynami do centrum Chojnic, a przechodzili przez przejście dla pieszych – co godzinę, przez pięć minut bez przerwy. W ten sposób protestowali przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej.

- Chcemy pokazać Unii Europejskiej, że nie zgadzamy się z zapisami Zielonego Ładu. Pokazujemy, że jesteśmy. Nie protestujemy tylko dla siebie, a dla wszystkich. Wszystko zaczyna się od żywności. Dla każdego konsumenta będzie niezdrowa żywność. Na Ukrainie nie ma takich kontroli jakości, jak u nas. Tam 70 procent gospodarstw mają wielkie korporacje. Jedno z najmniejszych wśród pięciu gospodarstw ma 500 hektarów. Chyba nasze województwo tyle nie ma. I taka żywność, wcale nie rolników ukraińskich, a wielkich korporacji nas zalewa – mówi organizator protestu w Silnie Janusz Bieliński.

Rolnicy z powiatu malborskiego

Przy drodze krajowej nr 22 w Kończewicach (gm. Miłoradz) od godz. 12 w środę (24 stycznia) trwa protest rolniczy. Około 30 rolników z powiatu malborskiego dołączyło do ogólnopolskiej akcji. Droga jest przejezdna. Gorzej jest na drodze krajowej nr 55 między Malborkiem a Sztumem, gdzie porusza się 75 rolniczych pojazdów, utrudniając ruch.

Rolnicy z Człuchowa

W Człuchowie kolumna pojazdów rolniczych wyruszyła o godzinie 12.00 z terenu dawnego zajazdu pod Rychnowami. Utrudnienia w ruchu trwały około dwóch godzin. Producenci rolni protestują przede wszystkim przeciw polityce Unii Europejskiej w obszarach dotyczących rolnictwa i coraz większej ilości ograniczeń spotykających rolników.

- Wspieramy naszych rolników, bo w rolnictwie nie jest tak łatwo jak kiedyś było. Mamy bardzo dużo problemów papierowych, jest coraz więcej restrykcji - zakazów, nakazów. Bardzo uciążliwe są ekoschematy i Zielony Ład - mówi Edwina Ewert z Pomorskiej Izby Rolniczej z obszaru powiatu człuchowskiego.

Rolnicy z powiatu kartuskiego

Ciągniki i maszyny rolnicze wyjechały w środę na ulice Kartuz. Lokalni rolnicy solidaryzują się w ten sposób ze wszystkimi innymi uczestnikami ogólnopolskiego protestu przejazdowego. Chcą w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec ostatnich decyzji Unii Europejskiej, m.in. w związku z Zielonym Ładem czy niekontrolowanym napływem towarów z Ukrainy.

Rolnicy w Prabutach

Również rolnicy z gminy Prabuty przyłączyli się do protestu i wyjechali na ulice miasta.

- Sprzeciwiamy się wspólnej polityce rolnej proponowanej przez Unię Europejską. Sprzeciwiamy się działaniom Brukseli. Dzisiaj chcieliśmy pokazać, że przyłączamy się do ogólnopolskiego strajku rolników, ale te strajki zaczęły się już wcześniej w innych krajach. Protesty odbywały się też m.in. w Niemczech, Czechach czy Francji. Przyłączamy się do tego europejskiego sprzeciwu. Zobaczymy, czy to przyniesie efekty. To na razie był pokojowy protest - mówił Stanisław Andres, rolnik z gminy Prabuty, jeden z organizatorów prabuckiego protestu.

Protest rolników w Nowej Karczmie

Pomorscy rolnicy licznie brali udział w proteście, aby dać wyraz sprzeciwu wobec polityki rolnej Unii Europejskiej. Spotkali się także w Nowej Karczmie, Sarnowach i Kaliszu Kaszubskim. Nie blokowali jednak dróg, aby - jak podkreślają - nie utrudniać życia mieszkańcom i kierowcom.

- Rolnicy z powiatu kościerskiego aktywnie włączyli się w ogólnopolski protest m.in. przeciwko unijnej strategii Zielonego Ładu czy stanowisku Brukseli wobec niekontrolowanego napływu towarów z Ukrainy. Albo dalej zajmujemy się produkcją rolniczą, albo będziemy musieli powoli ograniczać tę produkcję, swoje uprawy - mówi jeden z protestujących.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd deklaruje dokończenie drogi do terminalu przeładunkowego w Elblągu. Statki w porcie w przyszłym roku

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomorscy rolnicy dołączają do ogólnopolskiego protestu. Tak wypowiadają się o polityce rolnej Unii Europejskiej - Dziennik Bałtycki

Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto