Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schody na plażę w Przewłoce zabite deskami. Urząd Morski planuje zabezpieczenie brzegu morskiego

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Jak już pisaliśmy, nie ma zejścia schodami prowadzącymi na plażę w Przewłoce, w gminie Ustka. Wejście zostało zabite deskami. Obok znajduje się informacja, że przejścia brak. Wójt gminy tłumaczyła, że schody zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców. Teraz głos w tej sprawie zabrał Urząd Morski w Gdyni.

Plaża w Przewłoce to kontynuacja plaży wschodniej w Ustce. Niestety, teraz nie zejdziemy na nią ani schodami, ani znajdującym się obok zejściem. Schody zostały zabite deskami - zarówno od góry, jak i od dołu. Widnieje na nich tabliczka z informacją, że przejścia brak. Schody są własnością Gminy Ustka. Jak tłumaczyła ostatnio Anna Sobczuk-Jodowska, wójt gminy, stan techniczny schodów zagraża zdrowiu i życiu użytkowników.

- Sztormy, pomimo refulacji Urzędu Morskiego w Gdyni, podmywają konstrukcję. Kilkukrotnie były już przesuwane poręcze i dobudowany ciąg łączący schody z lądem. Obecnie projekt przebudowy schodów jest uzgadniany w Urzędzie Morskim w Gdyni. Niezwłocznie po uzyskaniu pozytywnej opinii i dalej pozwolenia na budowę od Wojewody przystąpię do remontu - zapewnia pani wójt i dodaje: - Pandemia nie ułatwia sprawy. Administracyjnie wszystko długo trwa.

Teraz na nasze zapytania odpowiedziała Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

- Schody w Przewłoce na wysokości ośrodka wczasowego „Perła” są własnością Gminy Ustka. Zostały one zamknięte kilka miesięcy temu ze względu na stan techniczny, zagrażający zdrowiu i życiu użytkowników. Szczególnie dotyczy to dobudowanego przez Gminę po sztormach z ubiegłych lat pomostu, łączącego istniejące schody z koroną klifu usteckiego. Konstrukcja tego łącznika, wykonana z materiału syntetycznego, podparta krótkimi palami, okazała się niedostosowana w stosunku do dynamicznych zmian, zachodzących na tym odcinku brzegu morskiego - mówi Kierzkowska.

Początkowo zejście było zamknięte siatką i tablicami ostrzegawczymi. Jednak ze względu na niszczenie tej blokady przez turystów wykonano mocniejsze zabezpieczenie z desek.

- Urząd Morski w Gdyni, wychodząc naprzeciwko zaistniałej sytuacji i w celu ograniczenia powstawania „dzikich” zejść na plażę, umożliwił łatwy dostęp na plażę innym zejściem, które znajduje się około 150 metrów dalej w kierunku portu Ustka. Jedyną niegodnością w jego użytkowaniu jest niewielka skarpa (około 1m) powstała na plaży w wyniku zabrania przez morze części refulatu. Zejście funkcjonuje od kilku miesięcy - mówi rzeczniczka i dodaje, że trwają konsultacje z Gminą Ustka, dotyczące projektu remontu istniejących schodów.

- Ponadto, Inspektorat Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni pod koniec 2021 roku, w ramach prowadzonego monitoringu strefy brzegowej, wykonał analizę ochrony brzegów morskich w rejonie miejscowości Ustka na odcinku brzegu morskiego od km 230,0 do km 233,5 wraz z propozycjami ochrony brzegu. Miało to na celu znalezienie kompleksowego rozwiązania, poprawiającego niekorzystną sytuację brzegową w tym rejonie. Po wstępnej analizie, pod uwagę będzie brana m.in. budowa ostróg a po ich wybudowaniu regularne refulacje. Dodatkowo informujemy, że w 2021 roku zostało wykonane sztuczne zasilanie na tym odcinku brzegu i takowe jest przewidziane również w roku bieżącym - mówi Magdalena Kierzkowska.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto