Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa Przybrzeżna siłą nadmorskich samorządów. Strategia przyjęta

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Strefa Przybrzeżna ma swoją strategię. Dokument został podpisany w Ustce
Strefa Przybrzeżna ma swoją strategię. Dokument został podpisany w Ustce Bogumiła Rzeczkowska
W piątek w Ustce przedstawiciele sześciu nadmorskich samorządów oraz Słowińskiego Parku Narodowego podpisali dokument Strategii Terytorialnej. Wspólne starania o pieniądze na rozwój i wzajemne wspieranie się jest celem Strefy Przybrzeżnej.

W hotelu Szerokie Wody w Ustce członkowie Rady Partnerstwa Obszaru Funkcjonalnego Strefy Przybrzeżnej przyjęli Strategię Terytorialną. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele sześciu gmin oraz Słowińskiego Parku Narodowego, a dokument podpisali: burmistrz Ustki Jacek Maniszewski, burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński, wicewójt Gminy Ustka Rafał Kuleta, wójt Gminy Smołdzino Arkadiusz Walach, sekretarz Gminy Wicko Beata Ozimek, wójt Gminy Główczyce Dorota May oraz dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego Grzegorz Radwański.

od 16 lat

Strefa przybrzeżna to partnerstwo sześciu gmin oraz Słowińskiego Parku Narodowego, które działają wspólnie od ponad roku. Celem porozumienia jest wspólna realizacja przedsięwzięć wspierających rozwój tego obszaru w najbliższych latach. Podpisany dokument pozwoli na zaplanowanie i wykonanie tych działań oraz ułatwi pozyskiwanie finansowania zewnętrznego dla projektów, realizowanych na tym obszarze. Partnerami są zarówno samorządy, które mają na koncie sporo inwestycji, jak i gminy niedoinwestowane. Wspólnie ma być po prostu łatwiej.

Z tej okazji nawet dwie rywalki walczące o tytuł Letniej Stolicy Polski – Ustka i Łeba – zawiesiły broń, co podkreślili burmistrzowie Jacek Maniszewski i Andrzej Strzechmiński.

Jednak Strefa Przybrzeżna to nie tylko wspieranie się w wykorzystaniu walorów turystycznych. To także wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa, problemami transportowymi, gospodarki odpadami, czy kwestiami braku całorocznych miejsc pracy. I całkiem nowa rzeczywistość – budowa morskich farm wiatrowych, transformacja energetyczna, czy też odbudowa gospodarki po pandemii COVID-19, a przede wszystkim wspieranie słabszych gmin.

- Nasza strefa jest ewenementem w skali kraju, bo na jej terenie mamy rodzynka w postaci Słowińskiego Parku Narodowego – mówił burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński. - Naszym priorytetem jest również szeroko pojęta ochrona przyrody. Proszę wszystkich włodarzy, abyśmy się wspólnie zaangażowali – w oczyszczalnię ścieków na terenie gminy Smołdzino, bo bez realizacji tej inwestycji nie jesteśmy w stanie spełnić oczekiwań, w kierunku których szliśmy. Ta gmina nie jest w stanie z różnych powodów zrealizować tej inwestycji. Namawiam, żeby dołożyć wszelkich starań, aby pomóc wójtowi i mieszkańcom. To, co zapisaliśmy w strategii, pozwoli nam osiągnąć więcej w partnerstwie niż każdej gminie osobno. Mamy bardzo dużo wspólnych spraw do rozwiązania. Najważniejsze, że jest chęć i wola współpracy, nawet tych samorządów, które mają olbrzymie kłopoty finansowe.

Projekt przyjętej strategii wskazuje kierunki wspólnych działań, m.in. wsparcia budowy lokalnych wspólnot energetycznych, zwiększania niezależności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii, rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i ochrony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, w tym przed suszą i powodzią, rozwoju oferty turystycznej, ochrony przyrody i tradycji obszaru, rozwoju oferty kulturalnej, edukacyjnej i usług społecznych.

- Każdy samorząd ma swoje problemy, ale część tych problemów i wyzwań jest wspólna – powiedział dziennikarzom Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, wiceburmistrz Ustki. - Próbujemy opracować takie mechanizmy i takie działania, żeby turysta chciał do nas przyjeżdżać przez cały rok. Pracujemy nad odpowiednia ofertą. Druga sprawa to kwestia rozwoju miejsc pracy także poza turystyką, kolejna - czy rozwój kultury. Chodzi o zaplanowanie i realizowanie przedsięwzięć, które mają wspólny mianownik.

To wszystko ma umożliwić Zintegrowane Porozumienie Terytorialne z Samorządem Województwa Pomorskiego, które zostanie zawarte w celu pozyskania pieniędzy z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Strefa Przybrzeżna siłą nadmorskich samorządów. Strategia przyjęta - Głos Pomorza

Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto