Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnia w Ustce otwarta. Mogą z niej korzystać mieszkańcy i turyści

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Tężnia solankowa w Ustce działa od 1 lipca. Chętni turyści i mieszkańcy mogą już z niej korzystać. Oficjalne otwarcie nastąpi w późniejszym terminie.
Tężnia solankowa w Ustce działa od 1 lipca. Chętni turyści i mieszkańcy mogą już z niej korzystać. Oficjalne otwarcie nastąpi w późniejszym terminie. Mariusz Jasłowski
Tężnia solankowa w Ustce działa od 1 lipca. Chętni turyści i mieszkańcy mogą już z niej korzystać. Oficjalne otwarcie nastąpi w późniejszym terminie.

Oficjalne otwarcie odwołano
Przypomnijmy, oficjalne otwarcie tężni w Parku Stoczniowców, które miało odbyć się z udziałem mieszkańców, zostało odwołane. Jak informował Urząd Miejski, uroczyste otwarcie nastąpi w innym terminie. Mimo to, od 1 lipca obiekt jest czynny i wszyscy chętnie mieszkańcy oraz turyści mogą z niego korzystać.

CZYTAJ TEŻ

Prozdrowotne działanie tężni
Korzystanie z tężni solankowej odciąża pracę naszych nerek i wątroby oraz przyczyniamy się do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni zwalczają także bóle reumatyczne, poprawiając tym samym naszą ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają kurację w tężniach także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.

Lecznicza budowla w Ustce
Przypomnijmy, na leczniczą budowlę wraz z dokumentacją miasto wyda prawie 1,3 miliona złotych. Kwota dofinansowania unijnego wyniosła 171 509 zł. Zakłada się automatyczną pracę tężni w godzinach 08.00 do godziny 22.00. Obiekt będzie czynny przez osiem miesięcy w roku z wymianą solanki co dwa miesiące. Będzie ona pozyskiwana z miejscowego złoża leczniczego "Ustka 1", należącego do Uzdrowiska Ustka, które od kilku lat jest w rękach prywatnych. Według porozumienia Uzdrowisko będzie sprzedawało solankę miastu po średnich cenach rynkowych. Wcześniej spółka zainwestowała milion złotych w rekonstrukcję i udrożnienie odwiertu, wykonanego w latach 70. ubiegłego wieku, na głębokość ponad 800 m.

Budowa tężni solankowej w Parku Stoczniowców w Ustce coraz bliżej końca.

Budowa tężni solankowej w Ustce coraz bliżej końca [ZDJĘCIA]

Zasada działania tężni w Ustce
Na ściany tarniny pompowana będzie solanka i rozprowadzana poprzez kolektory. Odpowiednio dobrane dysze rozprowadzą równomiernie solankę na tarninę, która spływając grawitacyjnie po gałązkach stwarza przyjemny i zdrowy mikroklimat. W jej środku zostanie umieszczony generator aerozolu solankowego, wytwarzającego mgłę solanki cyklicznie w zaprogramowanym czasie, według preferencji użytkownika. Tężnia będzie pracowała w obiegu zamkniętym z automatyczną regulacją poziomu solanki i jej stężenia do 5% HCL.

Zobacz także: W Ustce powstaną tężnie solankowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto