Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie w komnatach tajemnic - akcja "Cała Polska czyta dzieciom" w szkole w Wicku

Anna Czerny-Marecka
Fot. Magdalena Kubiak
Jak zachęcić dzieci do czytania i włączyć je do kreatywnej, a przy okazji edukującej zabawy? W szkole w Wicku postawiono na tajemniczość.

- Na początku był pomysł, by przygotować dla uczniów klas młodszych coś, czego do tej pory nie było, a co mogłoby ich zaciekawić. Wraz z grupą dziewczyn z klasy VII a (Beata Maszota, Wiktoria Karszna, Aleksandra Wolańska, Paulina Zych) i VII b (Julia Kondratowicz, Ewelina Detlaf, Aleksandra Grubba, Sylwia Klawikowska, Klaudia Kozdrowska, Zuzanna Gołębiewska) wymyśliłyśmy tajemnicze pokoje, zainspirowane cieszącymi się dużym zainteresowaniem "escape rooms". Pomysł trzeba było jednak dostosować do szkolnych warunków albo warunki do pomysłu. Postawiłyśmy na tę drugą opcję - opowiada Dorota Halas, polonistka SP Wicko. - Założyłyśmy, że nasze działania skupią się wokół literatury znanej najmłodszym i wybrałyśmy baśnie. Reszta zależała przede wszystkim od pomysłowości siódmoklasistek i odpowiedniej atmosfery towarzyszącej zabawie. Już na początku naszej wyimaginowanej wędrówki przez świat literatury zadbałyśmy o odpowiedni klimat: latarenki i latarnie oświetlające pierwsze pomieszczenie, o którym nie wszyscy przedstawiciele klas młodszych wiedzieli, pierwsza zagadka otwierająca tajemne drzwi. Wykorzystałyśmy też całą przestrzeń biblioteczną, w której stworzyłyśmy komnaty Kota w Butach, Królewny Śnieżki, Kopciuszka.

Każdy pokój to były inne zadania polegające m.in. na odkodowaniu haseł, rozwiązywaniu krzyżówek, zadań i zagadek. Aby prawidłowo odczytać kolejne wskazówki, dzieci wykorzystywały m.in. zdjęcie, lornetkę. Były też ukryte szkatułki i klucze do nich schowane w nietypowych miejscach (np. w piaskownicy kota). W przygotowanych przez siódmoklasistki zadaniach wykorzystane zostały lustra odbijające ilustrację z tajnym kodem, atrybuty baśniowych postaci (świetnie sprawdzające się w kalamburach). Nie zabrakło też krótkiego balu u Kopciuszka z przyspieszonym kursem tańca.

- Przez baśniowe "komnaty tajemnic" przeprowadziłyśmy uczniów klas młodszych: trzecioklasistów i drugoklasistów. Mamy nadzieję, że po przygotowanej przez nas nietypowej literackiej wędrówce czytanie będzie im sprawiało dużą przyjemność - dodaje Dorota Halas. - Przedstawicielki klas siódmych, prowadzące poszczególne konkurencje, wywiązały się ze swoich zadań wzorowo. Niektóre z nich z pewnością odkryły w sobie wyjątkowe talenty (także pedagogiczne), niezbędne w takich przedsięwzięciach.

Każdy z uczeń biorący udział w projekcie został doceniony i nagrodzony podarunkami związanymi z literaturą, biblioteką i teatrem, dzięki wsparciu organizatorów tegorocznych Warszawskich Targów Książki, Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Książnicy Szczecińskiej, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, autorki videobloga "Anki-Czytanki" w "Głosie Pomorza", a także gadżetami promocyjnymi Grupy PSB Mrówka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto