Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustecka Biblioteka Miejska jest eko! Tylko czekać na koniec epidemii

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
UM Ustka
Biblioteka Miejska w Ustce otrzymała z Fundacji Orlen grant na projekt "Biblioteka – Naturalnie!". Zapowiadają się ciekawe wydarzenia.

- Fundacja ORLEN rozstrzygnęła III edycję programu „Moje miejsce na Ziemi”. Wybór był niezwykle trudny, gdyż do programu wpłynęło blisko 3000 wniosków - czytamy na stronach internetowych fundacji. - Tegoroczne wsparcie w wysokości 3 milionów złotych trafi do 300 organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych w Polsce.   

„Moje miejsce na Ziemi” to największy program grantowy PKN ORLEN dla społeczności lokalnych. W ciągu trzech dotychczasowych edycji spółka na wsparcie lokalnych inicjatyw przeznaczyła łącznie ponad 7 mln zł. Pomoc trafiła do blisko 900 organizacji. Wśród beneficjentów znalazła się Biblioteka Miejska im. Mariusza Zaruskiego w Ustce.​ 

W III edycji programu "Moje miejsce na Ziemi" uczestnicy walczyli o granty w wysokości 5 tys. zł, 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Beneficjenci mają czas na realizację zgłoszonych projektów do czerwca 2021 roku.

Dziś (11 maja) po długiej przerwie Biblioteka Miejska w Ustce wznowiła działalność. Placówka czeka na czytelników, ale wypożyczanie zbiorów odbywa się na nowych zasadach.

Biblioteka w Ustce po przerwie otwarta dla czytelników

Ustecka Biblioteka Miejska zaczyna realizować projekt już od czerwca. Wówczas to odbędzie się gra terenowa "Zagubiona szajka nadmorskiego mikołajka". Na czas wakacji planowane są eko-pikniki dla dzieci, a warsztaty zero waste, czyli życie bez resztek, tworzenia ekologicznych naturalnych kosmetyków zaplanowano od września do czerwca przyszłego roku. Odbędą się też spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, traktujące o pięknie natury i konieczności jej zachowania dla przyszłych pokoleń, życiu pszczół, kuchni bezresztkowej, upcyklingu.

CZYTAJ TEŻ

W ramach realizacji projektu planowane jest spotkanie z Dorotą Sumińską - autorką książek i weterynarz, znaną m. in. z programów telewizyjnych "Zwierzowiec", "Między kuchnią, a salonem" i radiowych - "Wierzę w zwierzę". Biblioteka będzie gościć również pisarza, autora lektury szkolnej "Psie troski" i obrońcę praw zwierząt - Toma Justyniarskiego. Do przeprowadzenia warsztatów upcyklingowych i zero waste zaproszono autorki książek i blogerki ("Życie zero waste", "Jadłonomia", nanowosmieci.pl) Julię Wizowską, Katarzynę Wągrowską i Martę Dymek.

- Gdy ruszą już zajęcia dla dzieci, czekać na nie będą wspaniałe warsztaty z Piotrem Sochą - autorem i ilustratorem książek "Pszczoły" i "Drzewa" Wydawnictwa Dwie Siostry – zachęca do udziału Agnieszka Klimaszewska-Kargul, dyrektorka Biblioteki Miejskiej. - O ciekawostkach świata natury opowiadał będzie Michał Zawadka - pisarz, autor książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci i młodzieży. W projekt włączymy również naszych mieszkańców. Zapraszamy na warsztaty wikliny papierowej (stare gazety nie pójdą na makulaturę), uszyjemy eko-torby na owoce i warzywa, które z powodzeniem zastąpią nieprzyjazne naturze torebki foliowe. Jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że mimo panującej obecnie epidemii planowane spotkania odbędą się, a nawet więcej, nasz projekt ekologiczny będzie skuteczną bronią na koronawirusa!

Zobacz także: Zaskrońce na stacji Ustka Uroczysko

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto