Ustka ma nowe zbiorniki retencyjne. Wodociągi zakończyły inwestycję

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Nowe zbiorniki retencyjne w Ustce
Nowe zbiorniki retencyjne w Ustce Mariusz Jasłowski
Udostępnij:
Usteckie Wodociągi zakończyły budowę dwóch ogromnych zbiorników retencyjnych wody pitnej. Inwestycja ma poprawić ciśnienie w kranach i zaspokoić rozwijającą się bazę turystyczną i mieszkaniową.

- Na stacji uzdatniania wody na ulicy Rybackiej Ustce zakończono w roku 2021 budowę dwóch zbiorników retencyjnych wody pitnej. Inwestycja ma za zadanie zwiększyć poziom ochrony środowiska oraz poprawić jakość zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną – informuje Grzegorz Bartkowiak, kierownik Działu Inwestycji i Usług Wodociągi Ustka Sp. z o.o. - Inwestycja została zrealizowana ze względu na konieczność usprawnienia działania istniejącej stacji uzdatniania wody.

W ramach inwestycji powstały dwa zbiorniki retencyjne do wody pitnej o łącznej pojemności 1 600 m3 (po 800 m3 każdy) oraz zestaw pompowy II stopnia składający się z 5 pomp, umożliwiający wtłoczenie do sieci miasta większej ilości wody. Nowa pompownia sieciowa ma maksymalną wydajność 750 m3/h.

- Budowa dwóch zbiorników retencyjnych do wody pitnej na stacji uzdatniania wody została podyktowana koniecznością zwiększenia ilości wody wtłaczanej do sieci wodociągowej, szczególnie w okresie letnim, kiedy występuje jej zwiększone zapotrzebowanie związane z ruchem turystycznym – mówi Grzegorz Bartkowiak. - Równocześnie budowa zbiorników retencyjnych była jednym z priorytetowych celów śp. burmistrza Jacka Graczyka, jest też istotna dla obecnego burmistrza Miasta Jacka Maniszewskiego, dążących do zaspokojenia rosnących potrzeb rozwijającej się bazy turystycznej oraz infrastruktury miasta.

Roboty budowlane rozpoczęły się w grudniu 2020 roku i były prowadzone przez Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska „Ekowodrol” sp. z o.o. z Koszalina. Łączna wartość inwestycji to prawie 3 700 000 złotych. Wodociągi Ustka włączyły do eksploatacji zbiorniki wraz z pompownią drugiego stopnia w grudniu 2021 roku.

- Obecnie woda uzdatniona jest doprowadzona z hali filtrów do zbiorników retencyjnych i odprowadzana z nich do pompowni sieciowej podziemnym rurociągiem ciśnieniowym. Dzięki temu zbiorniki nie będą stanowiły źródła emisji hałasu – dodaje Grzegorz Bartkowiak.

Zbiorniki są jednokomorowe w formie walca o średnicy wewnętrznej 13,2 m, posadowione na płycie fundamentowej wspartej 32 słupami żelbetowymi o długości 13 metrów każdy. Nowe obiekty zostały usytuowane w miejscu rozebranego budynku warsztatowo-magazynowego. Zbiorniki są naziemne, częściowo zagłębione w gruncie, ze stropem prefabrykowanym, ocieplone styropianem i wykończone tynkiem strukturalnym. Wysokość użytkowa zbiorników wynosi 6 m, a całkowita 6,60 m.

Zbiorniki te zostały wybudowane ze środków własnych Wodociągów Ustka. Obecnie spółka finalizuje formalności związane z podpisaniem umowy dotyczącej pozyskania środków na dofinansowanie inwestycji w formie częściowo umarzalnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie