Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustka pełna weekendowych atrakcji. Literatura, muzyka, malarstwo i podróże w czasie

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Posezonowa Ustka nie przestaje tętnić życiem kulturalnym. Już w ten weekend miasto zaprasza na wiele wydarzeń artystycznych, ale także sportowych.

- Wrzesień rozpoczyna się w Ustce ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi, ale nie zabraknie także sportowych emocji – informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza, przedstawiając harmonogram imprez.

Już od piątku 4 września w Centrum Aktywności Twórczej przy ul. Zaruskiego można obejrzeć wystawę zbiorową „M jak Morze 7” – organizowaną w ramach corocznej współpracy z Pomorskim Oddziałem Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Tegoroczna wystawa jest efektem pleneru odbywającego się w Ustce. Plenery „M jak Morze” zapoczątkował w roku 1984 śp. Witold Lubiniecki. Wystawa potrwa do 9 września.

Od piątku do niedzieli 4-6 września w Hali ZSOiT przy ul. Bursztynowej potrwa Ogólnopolski Bałtycki Festiwal Piłki Ręcznej o Puchar Burmistrza Miasta Ustka. Organizatorem jest SSPR Szczypiorniak Ustka.

W sobotę 5 września o godz. 11 w Parku Usteckich Stoczniowców za sprawą Biblioteki Miejskiej w Ustce rozpocznie się Narodowe Czytanie 2020. To już dziewiąta odsłona inicjatywy Prezydenta RP. Tym razem będzie to „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

W sobotę i niedzielę 5–6 września przeniesiemy się w przeszłość.
- Projekt "Różne historie, jedno miejsce" - jest interdyscyplinarnym, interaktywnym i wspólnotowym zdarzeniem kulturalnym. Jego główną ideą jest zapoznanie mieszkańców z historią miasta Ustka - jego kurortowym charakterem z przełomu XIX/XX w. oraz przybliżenie sytuacji historyczno-społecznej pierwszych powojennych polskich osiedleńców i okresu tworzenia się lokalnej tożsamości, państwowości – mówi Eliza Mordal.

I tak: w sobotę o godz. 12 weźmiemy udział w wydarzeniu parateatralnym "Letnicy przyjechali". Jego akcja rozpocznie się na peronie usteckiego dworca PKP, gdzie z pociągu wysiądzie około pół setki letników z przełomu XIX/XX wieku, na których będą czekać gospodarze nadmorskiego kurortu i bagażowi. Letników przywita Ustecka Orkiestra Dęta. Wydarzeniu towarzyszyć będzie interaktywna opowieść historyka Marcina Barnowskiego. Przybyli goście odwiedzą tężnię w Parku Usteckich Stoczniowców, następnie ulicą Marynarki Polskiej podążą do tzw. biura meldunkowego przy ul. Kosynierów 21, czyli Bałtyckiego Centrum Kultury.

O godz. 13 Ustka zaprasza na plener malarski. Członkowie Usteckiego Klubu Plastyka w strojach z epoki będą tworzyć obrazy w przestrzeni miejskiej i prezentować swoje prace.

Z kolei o godz. 17 nastąpi zmiana dziedzin sztuki. Wysłuchamy koncertu kwartetu smyczkowego. W podwórzu Bałtyckiego Centrum Kultury pojawi się namiot letniskowy, w którym zagra kwartet smyczkowy VIVA LA MUSICA. Tworzą go muzycy związani Filharmonią Koszalińską. W ich wykonaniu wysłuchamy kompozycji m.in: Brahmsa, Bacha, Vivaldiego, Straussa, Lehara.

W niedzielę nadal w zakątkach kurortu będą tworzyć malarze. O godz. 11 rozpocznie się gra miejska Retro Ustka - kurortu czar.

- Gra miejska „Retro Ustka - kurortu czar” skierowana do ustczan, będzie ciekawym sposobem na aktywne i ciekawe spędzenie wolnego czasu w grupie przyjaciół, znajomych lub rodziny. Uczestnicy gry historycznej będą mieli do wykonania różnorodne zadania w wyznaczonych punktach miasta, które stanie się planszą do gry – Eliza Mordal proponuje ustczanom takie spędzenie czasu.

O godz. 17 Bałtyckie Centrum Kultury będzie gościło pochodzącą z Ustki pisarkę Ewę Kujawską.
- W podwórzu Bałtyckiego Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z autorką książki "Dom Małgorzaty". Pani Ewa Kujawska otrzymała za tę powieść Nagrodę Fundacji Kultury. Małgorzata i Hildegard, dwie kobiety, które wojna pozbawiła dotychczasowego życia, przez jakiś czas zmuszone są mieszkać w jednym domu. Dla Polki jest on symbolem początku, dla Niemki - ostatnią nicią, wiążącą ją z przeszłością i z utraconymi bliskimi. Kobiety powoli przełamują milczenie i nienawiść. Podczas wojny radziły sobie z bólem, zachowując pozory normalności, wprowadzając się w cykl mechanicznych obowiązków. „Dom Małgorzaty” to przejmująca historia o traceniu i nadziei, o sile, która pozwala człowiekowi znieść ból i tęsknotę. Opowieść o dewastacji, jaką niesie ze sobą wojna. Powieść ta trafnie oddaje sytuację społeczną i kulturową powojennej Ustki. Autorka opowie o historiach, które ją zainspirowały do napisania powieści – zachęcają organizatorzy do udziału w spotkaniu.

Podczas tego wydarzenia aktorzy Teatru Polskiego Radia - Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski będą czytać fragmenty powieści.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustka pełna weekendowych atrakcji. Literatura, muzyka, malarstwo i podróże w czasie - Głos Pomorza

Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto