Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustka pomaga Ukrainie. Na sesji rady o wsparciu dla dzieci, ich matek i opiekunek

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Do usteckich szkół przyjęto już 104 ukraińskich uczniów, którzy dołączyli do istniejących klas
Do usteckich szkół przyjęto już 104 ukraińskich uczniów, którzy dołączyli do istniejących klas Mariusz Jasłowski
Do wszystkich usteckich szkół zapisano 124 dzieci ukraińskie, które będą uczyły się języka polskiego. Jednak większość uchodźców wybiera naukę zdalną z Ukrainy. Temat ten pojawił się także na czwartkowej sesji usteckiej rady miasta, podczas której rozmawiano o pomocy kierowanej w stronę uchodźców wojennych.

W Ustce obecnie przebywa około 750 uchodźców wojennych, w tym około 350 dzieci. Wsparcie dla nich zostało zorganizowane w pierwszych dniach wojny. Rozpoczęła się zbiórka darów, tworzono bazę noclegową i bazy wolontariuszy. Akcję koordynował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dary zbierano w MOPS, Centrum Integracji Społecznej i na dworcu autobusowym. Ostatecznie rzeczy przewieziono do magazynu Zakładu Gospodarki Komunalnej, gdzie zatrudniono do obsługi dwie osoby.

Gdy 6 marca okazało się, że do OW Radość przyjeżdżają dzieci z domu małego dziecka, ogłoszono zbiórkę darów dla najmłodszych uchodźców i ich opiekunek.
- Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w przygotowanie ośrodka – powiedział burmistrz Jacek Maniszewski, dodając, że dzisiaj dzieci przenoszone są do ośrodka Posejdon. - Tam przebywają już dzieci pracowników ukraińskiej Straży Granicznej, które też otrzymały nasze wsparcie.

Burmistrz poinformował, że ratusz uruchomił konto „Ustka-Ukrainie” z Fundacją Kaszubskie Słoneczniki do wpłat na pomoc uchodźcom, na którym jest 16 971,11 złotych. Zebrane środki już przeznaczono na finansowanie m.in. obiadów dla dzieci w szkołach, przedszkolach publicznych i niepublicznych, zakup książek w języku ukraińskim i na dwa kursy języka polskiego dla dzieci i młodzieży.

Dzieci ukraińskie w usteckich placówkach

Do tej pory do miejskich szkół podstawowych przyjęto łącznie 104 osoby. W Szkole Podstawowej nr 1 w ławkach zasiadło 23 uczniów, w SP 2 - 49, w SP 3 - 32. Uczniowie ci zostali włączeni do istniejących klas. Natomiast do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Adventure chodzi 20 uczniów.

Do miejskich przedszkoli przyjęto łącznie 11 dzieci. W MP 1 jest 2 dzieci, w MP 2 - 4, w MP 3 - 5 dzieci. W Słonecznikowym Przedszkolu jest 20 dzieci. Do Żłobka Miejskiego w Ustce przyjęto 2 maluchów. W trzech miejskich szkołach podstawowych zorganizowano 26 godzin dodatkowych lekcji języka polskiego dla dzieci z Ukrainy, które będą się uczyć w trzech grupach wiekowych w klasach I-III i IV-VI oraz w klasie VII.

Wszystkie wnioski uczniów z Ukrainy zostały rozpatrzone pozytywnie, ale większość dzieci uczy się zdalnie. Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy przygotowało z udziałem Google Ukraine ogólnonarodowy plan lekcji, dzięki któremu uczniowie mogą zdalnie kontynuować naukę, mimo że już prawie 400 szkół ucierpiało w wyniku wojny. Na platformie są dostępne lekcje online i cyfrowe wersje podręczników. Wielu rodziców deklaruje powrót do Ukrainy i decyduje się na naukę zdalną, aby dzieci otrzymały świadectwa ukończenia klasy, do której uczęszczają w tym roku szkolnym.

- W Ustce decydowana część dzieci wybiera naukę zdalną z Ukrainy w związku z różnicą w systemie edukacji - dziewięcioklasowym. Uczniowie nie chcą stracić roku. Ci ze szkół zbombardowanych są przekierowywani na nauczanie do szkół istniejących. My także wspomagamy tych uczniów – mówiła na sesji Dorota Szcześniak-Abramczyk, naczelnik wydziału oświaty. - Jesteśmy w stanie kupić nakładki na klawiatury w języku ukraińskim, a w szkołach udostępniamy im sprzęt. Sześć komputerów do nauki zdalnej jest także dostępnych w Bibliotece Miejskiej w Ustce. Także tych uczniów, którzy uczą się zdalnie, wspomagamy w nauce języka polskiego. W ramach zbiórki z Fundacją Kaszubskie Słoneczniki przeznaczymy środki na zatrudnienie osoby, która poprowadzi kurs.

Naczelnik dodała, że nauczyciele robią wszystko, aby chodzące do szkoły dzieci włączać w system edukacji.
- Najlepiej odbywa się to w klasach I-III. Dzieci bardzo szybko łapią język. Jest to bardzo trudny proces, ale uważam, że mamy nad nim kontrolę - powiedziała.

Nauka języka polskiego będzie prowadzona najprawdopodobniej także w czasie wakacji. Szkoła Podstawowa nr 2 natomiast planuje lekcje języka polskiego dla dorosłych.

Jak wynika z wcześniejszej odpowiedzi ratusza, zasada jest taka, że uczniowie przyjmowani są zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej, nauczyciele mają skupić się na integracji, a następnie wprowadzać system oceniania z uwzględnieniem możliwości ucznia. O promowaniu ucznia do następnej klasy będzie decydował dyrektor szkoły. W przypadku, gdy dziecko nie opanuje wystarczająco materiału, zostanie ono pozostawione w tej samej klasie na następny rok szkolny.

Na zajęciach po lekcjach

Do Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce zostało przyjętych na zajęcia 17 osób w wieku od 7 do 13 lat. Biblioteka Miejska w Ustce organizuje w każdy wtorek spotkania integracyjne dla dzieci oraz rodziców z Ukrainy, a Dom Kultury – cykliczne warsztaty artystyczne „Poznajmy się”. Fundacja Kaszubskie Słoneczniki utworzyła Świetlicę Edukacyjną Słonecznikowego Przedszkola dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz 7-15 lat. Ośrodek Sportu i Rozwoju zorganizował spotkanie integracyjne. Dzieci ukraińskie mogą korzystać z obiektów OSiR. MKS Jantar Ustka prowadzi zajęcia sportowe.

PESEL, praca, przychodnia

Ustecki ratusz od 16 marca, gdy weszła w życie specustawa, do 30 marca wydał 332 numery PESEL. Osoby, które go otrzymały mogą ubiegać się o inne świadczenia. Do Ustki powrócił punkt ZUS, w którym Ukraińcy byli informowani, jak załatwiać formalności. Na stronie internetowej miasta działa zakładka z informacjami w języku ukraińskim. Nawiązano też współpracę z tłumaczem, który pomaga w przy obsłudze interesantów. Do pomocy włącza się także LOT „Ustka i Ziemia Słupska” – w Centrum Informacji Turystycznej ma powstać punkt informacyjny dla Ukraińców w zakresie bazy miejsc pracy, lekcji języka polskiego.

W czasie sesji radni pytali także o możliwość korzystania z pomocy medycznej w przychodni PZU Życie.
- Dla tych, którzy mają PESEL, przychodnia jest otwarta – powiedział burmistrz. - W maju rusza też przychodnia w szpitalu.

Radny Zbigniew Margol pytał o zwolnienie z opłat komunalnych ustczan, którzy przyjęli uchodźców. W odpowiedzi otrzymał informację, że nie ma takich możliwości prawnych. Natomiast rekompensatą jest ustawowe 40 złotych za dzień pobytu jednej osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto