Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ustce na placu budowy tężni pojawiły się wielkie zbiorniki na solankę. W marcu będzie słono [zdjęcia]

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Na plac budowy tężni solankowej w Ustce przywieziono zbiorniki na solankę. Pod koniec marca leczniczy obiekt ma być gotowy, a później nastąpią kolejne etapy urządzania parku za kinem.
Na plac budowy tężni solankowej w Ustce przywieziono zbiorniki na solankę. Pod koniec marca leczniczy obiekt ma być gotowy, a później nastąpią kolejne etapy urządzania parku za kinem. Łukasz Capar
W Ustce trwa budowa tężni solankowej. Ekipa budowlana kończy prace podziemne. Wkrótce rozpocznie budowę konstrukcji naziemnych. W marcu tężnia ma być gotowa. Jednak przy okazji wykryto, że rurociąg, którym płynie rzeczka, jest nieszczelny.

W Parku Usteckich Stoczniowców przy ul. Marynarki Polskiej w Ustce powstaje tężnia. Na leczniczą budowlę wraz z dokumentacją miasto wyda prawie 1,3 miliona złotych. Obiekt ma być gotowy 17 marca tego roku.
Tężnia miała działać już od końca września 2019 roku. Jednak uniemożliwiły to komplikacje przetargowe. Ostatecznie wykonawcą stała się firma Doradztwo Inwestycyjne z Rożentala z ceną 947 100 zł.

Teraz na placu budowy pojawiły się wielkie zbiorniki na solankę. Potrzebne są aż trzy.
- Pierwszy z nich, już zamontowany, będzie spełniał rolę „magazynu”. Będzie tam przechowywana solanka pierwotna. W drugim solanka będzie rozcieńczana w przypadku zbyt mocnego jej zasolenia po odparowaniu wody ściekającej po tarninie - tłumaczy Adam Meller-Kubica, naczelnik wydziału inwestycji usteckiego ratusza. - Natomiast trzeci zbiornik będzie spełniał rolę zbiornika zrzutowego wód przed zabraniem ich do utylizacji po czyszczeniu tężni. Dlatego, że takie ścieki nie mogą trafiać do kanalizacji sanitarnej.

Koniec budowy tężni zaplanowano na 17 marca. Na razie nic nie zapowiada większego opóźnienia.

- Wykonawca powoli kończy prace podziemne i wkrótce, po związaniu się betonu, powinien rozpocząć się montaż elementów nad gruntem - dodaje naczelnik.

Zobacz: W Ustce powstaną tężnie solankowe

Tężnia ma mieć tradycyjną formę otwartej altany z drewnianymi ażurowymi żaluzjami. Będzie można swobodnie poruszać się w podcieniu lub wejść w głąb przez trzy przejścia rozdzielające stelaże z wiązkami tarniny. W części wewnętrznej zostanie zainstalowany dodatkowy generator aerozoli solankowych. Po wiązkach tarniny z góry będzie spływała powoli solanka zbierana przez niecki u podstaw.

Tężnia zajmie powierzchnię 124,73 m2. Jej wysokość zaprojektowano na 6,85 m, szerokość na 12,40 m, kubatura wyniesie około 430 m3 .

Obiekt powstaje dzięki porozumieniu miasta z Uzdrowiskiem Ustka z października 2017 roku. Tężnia zajmuje działkę miejską. Natomiast Uzdrowisko Ustka będzie dostarczało solankę ze złoża „Ustka”. Lecznicze minerały miasto ma nabywać po średnich cenach rynkowych.
Budowa tężni to pierwsza część inwestycji zagospodarowania parku za kinem. W przyszłości zostanie urządzona cała przestrzeń. Powstaną nowe chodniki, oświetlenie, monitoring, mała architektura. Miasto ma już pozwolenie na budowę.

Jednak na placu budowy tężni odkryto pęknięcia w rurociągu, w który kilkadziesiąt lat temu wpuszczono rzeczkę - Ciek Przewłocki. I wszystko wskazuje na to, że przed dalszą zabudową parku stan techniczny rurociągu będzie wymagał oceny.

Pojawił się pomysł, aby uwięzioną rzeczkę wypuścić na wolność, by płynęła jak dawniej przez park. Jednak koncepcja jego zagospodarowania była już po konsultacjach i zaniechano uwolnienia rzeczki z podziemia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto