Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ustce powstaje superstacja meteorologiczna

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Trwają prace przy poszerzaniu ogródka meteorologicznego w sąsiedztwie usteckiej latarni. Aby stacja nabrała europejskiej klasy, wydma musiała jej ustąpić trochę miejsca i przesunąć się w stronę morza.
Trwają prace przy poszerzaniu ogródka meteorologicznego w sąsiedztwie usteckiej latarni. Aby stacja nabrała europejskiej klasy, wydma musiała jej ustąpić trochę miejsca i przesunąć się w stronę morza. AT
Trwają prace przy poszerzaniu ogródka meteorologicznego w sąsiedztwie usteckiej latarni. Aby stacja nabrała europejskiej klasy, wydma musiała jej ustąpić trochę miejsca i przesunąć się w stronę morza.

To inwestycja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

- Powiększamy ogródek meteorologiczny – informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB. - Do tej pory stacja hydrologiczno-meteorologiczna w Ustce była uboga. Teraz zostanie wyposażona w dodatkowy nowoczesny sprzęt, który pozwoli na mierzenie elementów pogody nowszymi instrumentami. To z kolei wymaga większej powierzchni ogródka meteorologicznego, ponieważ urządzenia muszą być rozmieszczone w odpowiedniej odległości od otoczenia oraz innych urządzeń. Takie są wytyczne WMO, światowej organizacji meteorologicznej, do której należymy. Przebudowa ogródka sprawi, że stacja w Ustce wejdzie na wyższy poziom, już w skali europejskiej. W Polsce mamy 800 ogródków meteo, ale tylko około 60 pierwszego rzędu, czyli najwyższego. Wśród nich znajdzie się ogródek ustecki. Najbliższe stacje tego rzędu znajdują się w Kołobrzegu, Koszalinie, Szczecinku, Łebie i Lęborku.

CZYTAJ TEŻ

Wydma jednak ruchoma

Ogródek jest poszerzany na terenie należącym do Skarbu Państwa, którego zarządcą jest Urząd Morski w Gdyni.

- 1 kwietnia podpisaliśmy umowę użyczenia terenu o powierzchni 225 metrów kwadratowych IMGW – mówi Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni. - Umowa ta ważna jest do końca lutego 2023 roku i ściśle określa przeznaczenie terenu wyłącznie na zainstalowanie aparatury meteorologicznej oraz wskazuje ukształtowanie tego terenu. Wykonawca wszedł na teren budowy 1 czerwca. Przesunięcie wydmy nastąpiło według zaleceń służby ochrony wybrzeża.

Rzeczniczka podkreśla, że o innej działalności nie może być mowy, a teren został użyczony służbie państwowej.

Deszcz na wagę i laserowy łowca burz

Do tej pory stacja w Ustce, istotna przecież na mapie meteorologicznej Polski, dysponowała podstawowym sprzętem pomiarowym. Co będzie mierzyło pogodę w rozbudowanym ogródku meteo?

- W ramach programu rozwijania naszej sieci pomiarowej w Ustce pojawią się nowe urządzenia. To widzialnościomierz, który mierzy widoczność. Ceilometr, czyli urządzenie służące do pomiaru podstawy chmur, wysyłające wiązkę laserową w ich stronę, a tym samym prognozujące burze. To w zasadzie urządzenie ratujące życie. W Ustce zostanie też zainstalowany miernik wysokości pokrywy śnieżnej i działający jak waga – deszczomierz wagowy – wylicza Grzegorz Walijewski. - Wszystkie te urządzenia są kosztowne, bo wymagają wszelkiego rodzaju kalibracji, legalizacji. Natomiast stacje meteorologiczne na ziemi – mimo że są satelity, radary, modele matematyczne – wciąż są najważniejsze, bo weryfikują prognozy i podają aktualny stan atmosfery. Aby powstała prognoza pogody, potrzebne są wyniki pomiarów z kliku stacji. Dzięki rozbudowie sieci będziemy lepiej ostrzegać społeczeństwo.
Zobacz też: Sztorm w Ustce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto