W Ustce rusza budowa kładki nad Słupią. Plac budowy przekazany [ZDJĘCIA]

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Kładka powstanie w okolicy stanicy kajakowej. Zobacz, jak zimą wygląda to miejsce
Kładka powstanie w okolicy stanicy kajakowej. Zobacz, jak zimą wygląda to miejsce Mariusz Jasłowski
Ustecki ratusz przekazał plac budowy wykonawcy kładki nad Słupią. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu budowy trasy rowerowej. Przeprawa, która powstanie w okolicy stanicy kajakowej, będzie kosztowała prawie 3,9 mln zł.

Umowę podpisano na początku lutego. Pod koniec ubiegłego tygodnia ratusz przekazał wykonawcy plac budowy kładki nad rzeką. Na początku odbędą się prace geodezyjne, o ile zima ich nie utrudni. Według specyfikacji przetargowej kładka ma być gotowa w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy.

Przypomnijmy, że nasz poprzedni artykuł dotyczył odrzucenia oferty najtańszego wykonawcy - kieleckiego Mostostalu z ceną niespełna 3,2 mln zł. Wówczas ratusz nie podał przyczyn tej decyzji. Teraz wyjaśnienia przekazane przez Elizę Mordal, rzeczniczkę usteckiego ratusza przedstawiamy w całości:
"Postępowanie przetargowe pn.: „Budowa kładki nad rzeką Słupią" w ramach projektu „Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9 – Odcinek R-10 na terenie miast Ustki i Słupska” zostało zakończone. W okresie wskazanym w ustawie na procedurę odwoławczą nie wniesiono żadnych odwołań od decyzji zamawiającego.

Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę wykonawcy OPTEM, spełniającą warunki udziału w postępowaniu, niepodlegającą odrzuceniu, za kwotę niższą od środków przeznaczonych na realizację zadania o ponad 125 000 zł. Zamawiający wycenił zadania na kwotę 4 017 297,17 zł, a oferta opiewa na kwotę 3 894 997,95 zł.

W przedmiotowym postępowaniu, termin związania ofertą wynosił 30 dni. Z uwagi na przedmiot postępowania i wartość planowanej inwestycji, wykonawca, który chciał ubiegać się o udzielenie zamówienia, musiał spełnić szereg warunków udziału w postępowaniu, w tym wykazać się doświadczeniem w zakresie budowli hydrotechnicznych i dysponowaniem osobami zdolnymi do realizacji zamówienia. Postawione warunki miały na celu wyeliminowanie z postępowania podmiotów niedających rękojmi należytego wykonania zadania. Kryterium oceny ofert stanowiły oprócz ceny, również okres gwarancji i termin realizacji.

Celem badania i oceny złożonych ofert Burmistrz Miasta Ustka powołał komisję przetargową składającą się z 6 osób. W trakcie badania najlepszej ze złożonych ofert zamawiający, w trybach przewidzianych ustawą, wezwał wykonawcę do złożenia dokumentów, potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu w zakresie wiedzy i doświadczenia. Ze złożonych przez wykonawcę dokumentów nie wynikało, że spełnia postawione warunki. W związku z tym zamawiający wezwał wykonawcę do uzupełnienia złożonych dokumentów. Mając zarówno uzupełnienia, jak i wyjaśnienia wykonawcy do złożonej oferty, zamawiający wystąpił do radcy prawnego o wydanie opinii prawnej. Każda z w/w czynności wymaga czasu na jej realizację, w zakresie dwóch wezwań do wykonawcy (wezwania o uzupełnienie i wyjaśnienie), minimalne okresy na ich realizację wskazuje ustawa.

W związku z tym, iż proces oceny złożonych ofert przekroczył 30 dni, niezbędne było zwrócić się do wykonawców z wnioskiem o wydłużenie terminu związania ofertą. Trzech spośród ośmiu wykonawców, którzy złożyli oferty wycofało się z przetargu, nie przedłużając terminu związania ofertą. Wykonawca, który złożył najniższą cenowo ofertę, swoje stanowisko uzasadnił aktualną sytuacją na rynku m.in. materiałów budowlanych, spowodowaną pandemią COVID-19, powodującą ogromną destabilizację cen i terminów dostaw. Zamawiający na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 7a) ustawy Prawo zamówień publicznych odrzucił przedmiotowe oferty, w tym ofertę z najniższą ceną, niższą od szacunkowej".

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie