Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgiel w Ustce, czy wystarczy go miastu? Empec jeszcze nie wprowadza planu ograniczeń

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Ustecki Empec ma zapas węgla do września
Ustecki Empec ma zapas węgla do września Bogumiła Rzeczkowska
Na placu usteckiego Empecu leży 2 200 ton węgla. To oznacza, że czarnego paliwa wystarczy do końca września. Sytuacja na razie nie wymaga wprowadzenia planu ograniczeń, węgiel jest zakontraktowany, ale problemem są dostawy i transport.

O sytuacji w usteckim Empecu pisaliśmy miesiąc temu. Od tego czasu do firmy nie dotarła żadna dostawa węgla, a z placu wciąż go ubywa. Na ostatniej komisji budżetowo-gospodarczej rady miasta Ireneusz Zagrodzki, prezes spółki Empec przedstawił sytuację dotyczącą ciepłownictwa, związaną z wojną w Ukrainie. Zapowiedział też już trzecią w tym roku podwyżkę za ogrzewanie wody i doprowadzanie ciepła do mieszkań, średnio o 27 procent. Dotyczy to około połowy mieszkańców Ustki, którzy korzystają z usług Empecu. Jednak wciąż jest nadzieja, że w życie nie wejdzie plan ograniczeń, czyli zimniejsza woda w kranach i chłodniejsze kaloryfery.

- Zaakceptowany przez wojewodę plan ograniczeń w dostarczaniu ciepła obejmuje lata 2019-2022. Jego sporządzenie jest obowiązkiem ustawowym i nie ma związku z wojną w Ukrainie – wyjaśnia Ireneusz Zagrodzki, prezes spółki Empec. - Na co dzień o tym się nawet nie myśli, ale my musimy mieć taką strategię. Ograniczenia różnego stopnia mogą być stosowane w sytuacjach kryzysowych i dotyczą także gazu i prądu. Jednak robimy wszystko, że takie nie zaistniały.

Kiedy więc może nastąpić i co przewiduje pierwszy stopień ograniczeń? Dla Empecu czerwone światło włączy się, gdy we wrześniu ilość opału obniży się bez możliwości jego szybkiego odbudowania w ciągu 30 dni do 540 ton. Wówczas może nastąpić całkowite odcięcie dostawy nośnika odbiorcom przemysłowym na cele: zaopatrzenia w ciepło technologiczne, przygotowania cieplej wody użytkowej. Firmy przemysłowe w takiej sytuacji mogą liczyć na temperaturę w pomieszczeniach +5 stopni Celsjusza. Natomiast pozostałym użytkownikom, czyli mieszkańcom, z wyjątkiem szpitali, szkół, przedszkoli i żłobków, zostanie odcięta ciepła woda użytkowa. To najłagodniejsze ograniczenie, kolejne stopnie przewidują obniżanie temperatury, a czwarty stopień zakłada utrzymanie temperatury w mieszkaniach +5 stopni, tylko po to, by nie zamarzły rury.

Czy czarny scenariusz się spełni?

- Podpisaliśmy umowy z Polską Grupą Energetyczną Paliwa. Teraz mamy w zapasie 2 200 ton węgla. Latem spalamy około 350, więc powinno nam wystarczyć nawet na kawałek października. Czekamy na dostawę 2 000 ton w sierpniu. Wydaje się, że węgiel mamy zapewniony. Jednak mogą być kłopoty z transportem, bo na skutek dotychczasowych przerw w dostawach będzie on musiał dotrzeć do wszystkich przedsiębiorstw w krótszym czasie i może zabraknąć wagonów i ciężarówek – obawia się Ireneusz Zagrodzki i dodaje: - Nigdy nie było takiej sytuacji, że transport będzie wąskim gardłem.

Empec obecnie liczy na dostawy miału w cenie 1 800 - 2 000 złotych za tonę. (To cena dla ciepłowni, indywidualni odbiorcy zapłacą znacznie więcej).
- W ubiegłym roku wydaliśmy na opał 3,1 miliona złotych, w tym roku 8 milionów łącznie z zakontraktowanym węglem, a w następnym będzie to 18-20 milionów złotych, bo tańszego węgla nie będzie – przewiduje prezes. - Przygotowujemy się do uruchomienia kotła gazowego. Trwa procedura. Wystąpiliśmy do Polskiej Spółki Gazownictwa o warunki techniczne, bo kocioł nie był używany od kilkunastu lat. Jednak jeśli dotrze do nas węgiel, nie będziemy na siłę uruchamiać kotła, bo gaz jest jeszcze droższy.

Prezes zaznacza też, że polski węgiel nie jest dostępny, bo kopalnie nie podpisują nowych kontraktów.

Aby doprowadzić ciepłą wodę do kaloryferów i kranów odbiorców, ustecki Empec zużywa 12 tysięcy ton węgla rocznie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w sierpniu do Ustki dotrze węgiel z Kolumbii, Australii, czy Południowej Afryki.
- Jednak sytuacja jest trudna, bo problemem jest logistyka i ryzyko opóźnień w dostawach – podsumowuje prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto