Wielka wycinka lasu w majestacie prawa przy ulicy Wczasowej w Ustce

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wycinka lasu na ulicy Wczasowej jest możliwa, ponieważ grunt został wyłączony z produkcji leśnej, a MPZP przewiduje dla tego terenu funkcje usługowe związane z uzdrowiskiem. Ta nieruchomość leży w strefie A ochrony uzdrowiskowej
Wycinka lasu na ulicy Wczasowej jest możliwa, ponieważ grunt został wyłączony z produkcji leśnej, a MPZP przewiduje dla tego terenu funkcje usługowe związane z uzdrowiskiem. Ta nieruchomość leży w strefie A ochrony uzdrowiskowej Mariusz Jasłowski
Udostępnij:
Ustecki miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Wczasowa i okolice” może doprowadzić do tego, że rosnący wzdłuż ulicy Wczasowej las całkowicie zostanie wycięty. Właśnie legalnie wyrąbano drzewa na kolejnej prywatnej działce.

Pachnące żywicą sosny zniknęły z kolejnej prywatnej działki leżącej przy ulicy Wczasowej w Ustce. To, co stanowiło jej niepowtarzalny klimat, odchodzi w zapomnienie. Grunty są prywatne, inwestycyjne, zostały wyłączone z produkcji leśnej, a teraz faktycznie przestały być lasem. Dosłownie i w sensie prawnym.

Ponad 2-hektarowa działka znajduje się w strefie A ochrony uzdrowiskowej. Jest zlokalizowana po stronie morza. Wycinka drzew, głównie sosen, stała się możliwa, bo prywatny grunt wyłączono z produkcji leśnej. To oznacza zmianę jego przeznaczenia. Las przestał być lasem. Podstawą tego działania jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Wczasowa i okolice”, a zgodnie z nim mogą tu stanąć obiekty bez ograniczeń wysokości, ale pełniące funkcje usług uzdrowiskowych. Dlatego, że według MPZP to tereny usług związanych z uzdrowiskiem, mimo że rośnie albo rósł na nich las. Jeśli MPZP przewidywałby w tych miejscach las, nikt nie mógłby zmienić tego przeznaczenia.

A w lesie lasu coraz mniej

„Wczasowa i okolice” miłośnikom przyrody nie pozostawia złudzeń. Uchwała z 2013 roku weszła w życie w połowie lutego 2014 roku, przeznaczając niewiele miejsca terenom leśne. Od lat grunty te wystawiane były na sprzedaż przez Skarb Państwa, czy miasto, jeszcze zanim MPZP powstał i już po jego uchwaleniu. Niektóre działki przechodziły z rąk do rąk. Jednak to dzięki MPZP prywatni właściciele, którzy nabyli las, mogą stawiać tu obiekty związane z działalnością uzdrowiskową. Praktycznie na każdej - do tej pory niezabudowanej lub uprzątniętej z wcześniejszych zabudowań - działce leżącej wzdłuż ulicy Wczasowej mogą powstać np. hotele, w których będzie prowadzona taka działalność. Wystarczy „odlesić” las. Tak działają przepisy. Z jednej strony ogołacają Ustkę, z drugiej - chronią własność często zakupioną za grube miliony, przysparzając też miastu dochody ze sprzedaży komercyjnych nieruchomości i z wpływu podatków.

Pozorna ochrona

W całym MPZP „Wczasowa i okolice” jedynie skromne kawałki gruntów są przeznaczone na działalność leśną. Natomiast na terenach przeznaczonych pod usługi uzdrowiskowe, gdzie przecież także rośnie las, „wycinkę drzew dozwala się jedynie w miejscach kolidujących z realizacją inwestycji” oraz nakazuje się „bezwzględnie chronić cenny drzewostan występujący na terenie planu”.

Jednak w praktyce wygląda to tak, że właściciele wycinają drzewa, nie mając jeszcze pozwolenia na budowę. Tak jak w przypadku obecnej wycinki, bo do słupskiego starostwa nie wpłynął żaden wiosek o wydanie pozwolenia na budowę. Wystarczy, że właściciele sami zdecydują, które drzewa przeszkadzają w inwestycji. To także jest zgodne z prawem, bo o pozwolenie na wycinkę nie trzeba ubiegać się w ratuszu.

- Urząd Miasta Ustka nie wydał decyzji na wycinkę drzew dla tej działki – mówi Adam Meller–Kubica, naczelnik wydziału ochrony środowiska w usteckim ratuszu. - Wynika to z faktu, że dla gruntów leśnych przepisy ustawy o ochronie przyrody nie mają w tym zakresie zastosowania. Regulują to dwie formy: ustawa o lasach i wynikający z niej plan urządzania lasu, wskazujący możliwe wycinki drzew i pożytki drzewne pozyskiwane z gruntów oraz wypadek szczególny, to jest wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. Właśnie ten przepis w tym przypadku został zastosowany.

Stało się to we wrześniu 2017 roku. Wówczas Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych w Szczecinku wydał decyzję zezwalającą na wyłączenie z produkcji gruntów leśnych w typie boru świeżego w granicach działki przy ulicy Wczasowej w Ustce.

Leśnicy sprawdzają tylko plan

- Możliwość wykonania zmiany przeznaczenia gruntu została uwzględniona w treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przeznaczającego obszar przedmiotowej działki na inne funkcje, w Uchwale Rady Miasta Ustka z dnia 30 grudnia 2013 roku, która weszła w 14 lutego 2014 roku – dodaje Adam Meller-Kubica, zaznaczając, że MPZP na etapie powstawania był uzgadniany z różnymi instytucjami, także odpowiedzialnymi za ochronę środowiska.

Jaka jest zatem rola leśników?

- Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych, który wydaje zgodę na wyłączenie gruntu z produkcji leśnej, sprawdza, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na zmianę przeznaczenia tego gruntu – mówi Marek Stasiuk, rzecznik pasowy Regionalnej Dyrekcji LP w Szczecinku. - Jeśli MPZP przewiduje możliwość, że na tym terenie można budować, ale w praktyce właściciel nie może zrealizować swojego celu, ponieważ grunt jest lasem, wtedy zostaje on wyłączony z produkcji leśnej i właściciel, działając zgodnie z prawem, może drzewa wycinać. Po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu gruntu z działalności leśnej nie trzeba składać dodatkowych wniosków o pozwolenie na wycinkę drzew.

Procedura ta wiąże się z ustawowymi opłatami na rzecz Skarbu Państwa, a w tym przypadku jej wykonanie jest monitorowane przez Nadleśnictwo Ustka. Jeśli jednak zapis w MPZP nie przewiduje przeznaczenia terenu na cele „nieleśne”, niemożliwe jest uzyskanie zgody RDLP na wyłącznie gruntu z produkcji leśnej i nikt nie ma prawa wyciąć ani jednego drzewa.

Na ulicy Wczasowej w Ustce jest to możliwe, bo zasiadający w radzie miasta przedstawiciele mieszkańców w 2013 roku zdecydowali, że las można wyciąć, a teren zabudować. Jedyny fragment przylegający do ulicy Wczasowej, który nie ma funkcji usługowej, przylega do Traktu Solidarności, ale należy do innego MPZP – „Promenada Nadmorska Bis” i są to tereny zieleni urządzonej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Wielka wycinka lasu w majestacie prawa przy ulicy Wczasowej w Ustce - Głos Pomorza

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie