Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie wiatraki na morzu. W Ustce powstanie baza i nowe miejsca pracy

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
8 grudnia w Ustce RWE Renewables/Baltic Trade and Invest Sp. z o.o. podpisała z Zarządem Portu Morskiego Ustka wstępną umowę dzierżawy gruntów położonych na terenie portu. Będzie tam budowana baza do obsługi mającej powstać na morzu farmy wiatrowej, która będzie zaopatrywała w sposób stały w energię elektryczną ok. 350 tysięcy gospodarstw domowych.

Morska farma wiatrowa niemieckiego koncernu RWE Renewables będzie położona na północ od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Inwestor uzyskał już warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Produkowana energia elektryczna będzie mogła zaspokoić potrzeby około 350 tysięcy gospodarstw domowych.

WIZUALIZACJE:

Wielkie wiatraki na morzu. W Ustce powstanie baza i nowe miejsca pracy

Stacja techniczna ma powstać w porcie, a turbiny 55 kilometrów na północ od Ustki. W pierwszej fazie baza będzie obsługiwała projekt morskiej farmy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW, położony w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Będzie tam 25 turbin wiatrowych po 14 megawatów każda. Planowane są jednak trzy kolejne farmy. Dzięki powstaniu bazy w porcie w Ustce potrzeba będzie 50 pełnoetatowych miejsc pracy.

W Porcie będzie też budynek magazynowy i administracyjno-kontrolny. Wykorzystywane będzie także nabrzeże, przy którym będą stacjonowały statki z załogami, potrzebne do obsługi farm. Według założeń w latach 2025-26 w trakcie budowy farmy w porcie będzie stacjonowało więcej statków, w czasie eksploatacji turbin – tylko dwa.

Umowę wstępną podpisano. Jak informuje zarząd portu celem zawarcia umowy jest realizacja na dzierżawionych gruntach bazy operacyjno-serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW oraz potencjalnych, przyszłych farm, realizowanych przez RWE Renewables. Baza eksploatowana będzie początkowo przez okres minimum 25-30 lat, począwszy od 2025 roku. W pierwszej fazie do obsługi procesu budowy farmy oraz okresu jej eksploatacji, na bieżąco wykorzystywane będą dwie jednostki pływające klasy CTV.

Władze Ustki prowadzą obecnie rozmowy z RWE Renewables na temat innowacyjnych narzędzi, które pozwolą na wspieranie przez inwestora lokalnej społeczności oraz gospodarki w długookresowej perspektywie. Szczegóły tej współpracy zostaną przedstawione dopiero podczas zawarcia finalnej umowy.

Firma wcześniej informowała, że w związku z inwestycją będzie praca dla osób mieszkających w Ustce i rejonie. Na podobnej farmie zatrudnia 40-60 osób. Natomiast usługi zewnętrzne, których będzie potrzebować, to zakwaterowanie dla personelu w liczbie 25-30, noclegi z wyżywieniem, usługi cateringowe dla bazy, a później dla obsługi farmy. RWE będzie też korzystać z usług transportowych, zarządzania nieruchomością, prawnych, szkolenia i szeregu innych.

RWE posiada obecnie w Polsce infrastrukturę lądowych farm wiatrowych oraz projektów fotowoltaicznych. Począwszy od 2020 RWE planuje zainwestować do końca 2022 roku ok. 5 miliardów euro w odnawialne źródła energii oraz powiększyć moc w tego typu źródłach do 13 gigawatów w ujęciu globalnym.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto