Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaskrońce na przystanku kolejowym Ustka Uroczysko. Węże nie są groźne

AT, MW
W rejonie przystanku kolejowego Ustka Uroczysko można zaobserwować wygrzewające się w słońcu zaskrońce. Zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla człowieka i są objęte ochroną.
W rejonie przystanku kolejowego Ustka Uroczysko można zaobserwować wygrzewające się w słońcu zaskrońce. Zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla człowieka i są objęte ochroną. AT
W rejonie przystanku kolejowego Ustka Uroczysko można zaobserwować wygrzewające się w słońcu zaskrońce. Zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla człowieka i są objęte ochroną.

Zaskrońce nie są niebezpieczne
Wygrzewające się w słońcu gady zostały zauważone na terenie przystanku kolejowego Ustka Uroczysko. Choć zwierzęta mogą budzić lęk, to nie stanowią one zagrożenia dla człowieka - Nie musimy się bać, zaskrońce nie stanowią żadnego zagrożenia. To niejadowity wąż, który żyje blisko zbiorników wodnych i unika kontaktu z człowiekiem - mówi Marcin Miller, kierownik Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Zwierząt nie powinnyśmy w żaden sposób odstraszać, czy próbować dotykać - Najlepiej zostawić je w spokoju. Te gady nie są niebezpieczne, za to pożyteczne, ponieważ żywią się gryzoniami i płazami. Pamiętajmy też, że zaskrońce są objęte ochroną - mówi Miller.

Ich obecność powinna cieszyć
- Właściwie powinniśmy się cieszyć, że zaskrońce w ogóle są. Wcześniej nie było ich zbyt wiele, ale teraz da się ich zauważyć coraz więcej - mówi kierownik Doliny Słupi. Jak informuje przyrodnik, gady te mają teraz okres godowy. Ponadto węże skorzystały ze słonecznych dni i wygrzewały się w pobliżu torów. To właśnie dlatego dały się zauważyć, ponieważ zazwyczaj zaskrońce wybierają miejsca zacienione i podmokłe - Wszystkie gady wykorzystują promienie słoneczne, aby naładować swoje ciało energią. Ponadto w Ustce widzieliśmy też parę zaskrońców w trakcie kopulacji - mówi Miller. W związku tym, jak zaleca przyrodnik, nie powinniśmy w żaden sposób drażnić ani odstraszać węży, jeśli je zauważymy - Możemy za to je fotografować, pod warunkiem, że nie naruszymy ich spokoju - słyszymy.

CZYTAJ TEŻ

Występują w całej Europie
Zaskrońce występują w całej Europie, z wyjątkiem, Szkocji, Irlandii, północnej Skandynawii oraz Krety. Żywią się gryzoniami i mniejszymi płazami i gadami. Samice tych węży są większe i mniej smukłe od samców. Ich ciała osiągają nawet 1,5 metra długości. Węże te lubią przebywać na terenach bagnistych, podmokłych, w pobliżu zbiorników wodnych, a nawet nad morzem. Nazwa "zaskroniec" wiąże się z charakterystycznymi dla tego zwierzęcia żółtymi plamami w okolicach skroni. Jak wszystkie gady i płazy w Polsce zaskrońce objęte są ochroną, więc straszenie ich, przemieszczanie i odławianie jest niezgodne z prawem i podlega karze.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto