Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Ustki oddali osocze dla potrzebujących [ZDJĘCIA]

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Żołnierze Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce włączając się kolejny raz w akcję "spoKREWnieni" oddali osocze.
Żołnierze Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce włączając się kolejny raz w akcję "spoKREWnieni" oddali osocze. Fot. Centralny Poligon Sił Powietrznych Ustka
Żołnierze Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce włączając się kolejny raz w akcję "spoKREWnieni" oddali osocze. To niezwykle cenny dar dla chorych, potrzebujących osocza ozdrowieńców do walki z COVID-19. Niestety, w ostatnim czasie zgłasza się bardzo mało ozdrowieńców, a zapotrzebowanie rośnie. Chorych w szpitalach przybywa.

W całej Polsce chorych na COVID- 19 jest tak wielu, że na wagę złota jest osocze ozdrowieńców.

- Osocze ma szanse pomóc pacjentom walczącym z COVID-19. Zapotrzebowanie ze strony szpitali jest BARDZO duże. W ciągu ostatnich dni znacznie pogorszyła się sytuacja w szpitalach, hospitalizowanych jest coraz więcej osób i powstają nowe oddziały covidowe. Na bieżąco wydajemy kolejne dawki do szpitali w regionie. Niestety obecnie zgłasza się do nas bardzo mało osób, które możemy zarejestrować na tego typu zabieg w tym trudnym czasie. Dlatego każda pomoc jest bezcenna - mówi Magdalena Żynis, Kierownik Sekcji ds. Organizacyjnych i Sprawozdawczości w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku.

Na apel bardzo szybko odpowiedzieli Żołnierze Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, którzy licznie zgłosili na pobranie osocza.

Chętni mogą zgłaszać się, dzwoniąc na numer 59 842 20 21.

Parkowanie za darmo dla krwiodawców

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku informuje, że w 31 marca Rada Miejska w Słupsku zmieniła uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy bezpłatnego parkowania dla Honorowych Dawców Krwi. Zgodnie z nową uchwałą nr XXIX/467/21 wszyscy dawcy na czas oddawania krwi i jej składników będą mogli bezpłatnie parkować przy ulicach Powstańców Warszawskich oraz Partyzantów (na odcinku od ul. Jana Kilińskiego do ul. Armii Krajowej). Każda osoba uprawniona do bezpłatnego parkowania będzie zobowiązania umieścić w widocznym miejsc za przednią szybą pojazdu identyfikator ZIM (udostępniony z RCKiK w Słupsku). O rozszerzenie zasięgu stawki zerowej dla wszystkich dawców wnioskowało RCKiK w Słupsku. Propozycja dotyczyła ulic Partyzantów oraz Szarych Szeregów.

Kto może być dawcą osocza?

Wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacji określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741)
Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, są obecnie uznane za zdrowe, czyli:
– przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 14 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),

-lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).
Są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi do 60 roku życia)

Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

Ważna informacja dla Ozdrowieńców z ciążą lub transfuzją w wywiadzie: W dniu 31 grudnia 2020 wstrzymano badania przeciwciał anty-HLA wykonywanych w IHiT. W związku z powyższym od dnia 4 stycznia do odwołania nie będą pobierane próbki na badanie przeciwciał anty-HLA.

Jak pobierane jest osocze?

Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza – zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach. Ponowny zabieg pobrania osocza, metodą plazmaferezy można wykonać przy utrzymującym się odpowiednim poziomie przeciwciał (skontrolowanym podczas ostatniego oddania).

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza. Ponowny zabieg pobrania krwi pełnej w celu uzyskania osocza można wykonać po 8 tyg. od poprzedniego oddania.

Jak przygotować się do oddania osocza?

- bądź wyspanym
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie osocza wypij około 2 l płynów
- spożyj lekkostrawny posiłek
- unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego w dniu oddania
- ogranicz palenie papierosów
- nie przychodź po spożyciu alkoholu lub innych substancji zmieniających nastrój

Kontakt:

Aby oddać osocze metodą plazmaferezy należy zadzwonić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku pod numer tel. 59 842-20-21 (rejestracja w godzinach 07:30-14:00) lub skontaktować się z Centrum poprzez adres e-mail

[email protected]

Na pobranie krwi pełnej, z której możemy uzyskać osocze zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00-14:00 (ul. Szarych Szeregów 21 76-200 Słupsk).

Metodą z krwi pełnej można również oddać osocze w naszych Oddziałach Terenowych:

Chojnice: wtorek, środa, piątek godz. 7:00-10:00 ul. Leśna 10
Lębork: poniedziałek, środa, piątek godz. 7:30-10:30 ul. Węgrzynowicza 13

Zobacz także: Będzie doustna szczepionka na COVID-19?

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto