4 miliony złotych dla najbardziej potrzebujących ustczan

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Archiwum
Prawie 4 mln zł dofinansowania otrzymał projekt, który niesie wsparcie osobom chorym, samotnym, niesamodzielnym oraz ich opiekunom, a także potrzebującym pomocy rodzinom.

- Ustka pozyskała niemal 4 miliony złotych wsparcia na projekt Usteckie Centrum Usług Społecznych II. Jest to kontynuacja zadania, realizowanego w Ustce od ponad dwóch lat, skierowanego do osób niesamodzielnych, ich opiekunów oraz rodzin z dziećmi – informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza.

Realizacja projektu UCUS II rozpocznie się już w grudniu tego roku i potrwa do czerwca 2023 roku. Wsparciem objętych zostanie 170 osób, w tym: 111 kobiet i 59 mężczyzn, 80 osób w rodzinach, 80 osób niesamodzielnych – to seniorzy, osoby przewlekle chore, osoby z niepełnosprawnościami oraz i 10 ich opiekunów.
- Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku „Żyj kolorowo” oraz Spółdzielnią Socjalną "Drabina". Realizatorem projektu jest Centrum Integracji Społecznej, a realizatorem poszczególnych zadań i podzadań – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustce – dodaje Eliza Mordal. - Wartość całego projektu wynosi 4 009 127,47 zł. Dofinansowanie to 3 808 671,10 zł. Już wkrótce projekt będzie realizowany w nowej siedzibie Usteckiego Centrum Usług Społecznych przy ul. Wiejskiej.

CZYTAJ TEŻ

Wsparcie dla ciała i umysłu
Najbardziej potrzebujący wsparcia ustczanie mogą liczyć na szereg usług społecznych dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów. To np. utworzenie wypożyczalni sprzętu medycznego i pomocy medycznych, indywidualny terapeuta zajęciowy w miejscu zamieszkania, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania (MOPS), specjalistyczne usługi opiekuńcze, świadczone w miejscu zamieszkania przez psychologa i fizjoterapeutę, indywidualne poradnictwo socjalne, psychologiczne, dietetyczne, protetyczno-higieniczne czy teleopieka.

To też znane już Usługi Złotej Rączki, czyli pomoc w drobnych pracach remontowych. Podobne wsparcie będzie kierowane w stronę faktycznych opiekunów osób niesamodzielnych - zapewnienie im usług opiekuńczych, wypożyczenie niezbędnego sprzętu, krótkoterminowa opieka nad osobą niesamodzielną, poradnictwo, szkolenia i warsztaty oraz zajęcia praktyczne.
Ustecki Klub Aktywnego Seniora będzie działał codziennie, również w dni wolne, w godz. 914. Planowane są wyjścia i wyjazdy do kina, teatru, na basen.

Jesienna Ustka, mgła o poranku. Ograniczona widoczność i pię...

Doradzą i zintegrują
Jednym z rodzajów wsparcia jest także Animacja Lokalna - inspirowanie członków społeczności do podejmowania inicjatyw lokalnych, zachęcanie do aktywności przez edukacyjne i integrację. Kolejnym - Mieszkanie Wspomagane, czyli pomoc skierowana do osób długotrwale chorych, niepełnosprawnych, samotnych, niesamodzielnych, które wymagają całodobowego wsparcia.

Natomiast usługi społeczne dla rodzin obejmują pomoc asystenta rodziny, doradztwo zawodowe w zakresie powrotu czy wejścia na rynek pracy, doradztwo w sprawie wyboru szkoły dla dzieci itp., poradnictwo, spotkania, integracji społecznej.

Z kolei Placówka Wsparcia Dziennego prowadzona w formie opiekuńczo-specjalistycznej w Usteckim Centrum Usług Społecznych dla 30 osób oferuje pomoc w nauce, organizację czasu wolnego, zabawę, zajęcia sportowe i socjoterapeutyczne. Prowadzone będą zajęcia z zakresu obsługi komputera, internetu, tworzenia i obróbki filmów, zdjęć, grafiki, dźwięku, także zajęcia artystyczne, rękodzielnicze, kuglarskie, muzyczne, sportowe, wyjścia do teatru, kina, na basen dla dzieci i opiekunów.
Z zapewnieniem dzieciom poczęstunku.

Można też będzie otrzymać pomoc w zakresie opieki nad osobą zależną czy dzieckiem w miejscu zamieszkania, czy w żłobku lub przedszkolu. Jest więc w czym wybierać. Informacji udziela Centrum Integracji Społecznej znajdujące się przy ul. Wyszyńskiego 3 w Ustce. Tel. 59 726 06 04, 793 824 711.

Zobacz także: Spotkanie w Centrum Integracji Społecznej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie