Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce 15-17 lipca. Bogaty program imprezy!

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce w poprzednim roku. Mnóstwo atrakcji szykuje się także w ten weekend
Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce w poprzednim roku. Mnóstwo atrakcji szykuje się także w ten weekend Archiwum Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
W najbliższy weekend w Ustce pojawią się górale. Impreza Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce odbędzie się w dniach 15-17 lipca. To już dwudziesty drugi raz górale goszczą nad morzem. Zapowiada się mnóstwo atrakcji.

- Miasto Bielsko-Biała już po raz dwudziesty drugi będzie organizatorem imprezy turystycznej pod nazwą Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce, w której udział weźmie Euroregion Beskidy, Euroregion Śląsk Cieszyński, Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy, powiaty bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasta Bielsko Biała, Żywiec oraz Cieszyn, posiadające atrakcyjną ofertę wypoczynku w Beskidach. Od kilkunastu lat prezentowane jest także województwo śląskie ze swoimi atrakcjami – informuje Piotr Gibiec z Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. - Z biegiem lat impreza ta przerodziła się w znaczące wydarzenie promujące walory turystyczne całego regionu, a także imprezy kulturalne i zawody sportowe. Weszła do kalendarza ważnych i ciekawych wydarzeń wakacyjnych odbywających się nad polskim morzem.

Głównym organizatorem imprezy jest Urząd Miejski w Bielsku-Białej przy udziale Urzędu Miasta Ustka.
- Ta impreza urosła już do rangi cyklicznej. Co roku w lipcu w Ustce pojawiają się beskidzcy górale, którzy przybliżają mieszkańcom i turystom kulturę swojego regionu – mówi Włodzimierz Wolski, naczelnik Wydziału promocji usteckiego ratusza. - Szczególną popularnością cieszą się stoiska gastronomiczne, z kulinarnymi specjałami Podbeskidzia i Beskidów. Każdy ma ochotę sprawdzić, jak smakuje karczek, kwaśnica, czy… świńskie ryje z grilla. Nie może zabraknąć oscypków, na zimno oraz na gorąco, z żurawiną, czy lokalnie przyrządzanych kiszonych ogórków. Oczywiście impreza to nie tylko same kulinaria. Odbywają się tu również prezentacje góralskiego rękodzieła i występy folklorystyczne.

Piątek

I tak: już w piątek 15 lipca w Domu Kultury w Ustce przy ul. Kosynierów 19 o godz. 17.30 odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej członków ZPAP w Bielsku-Białej. Swoje prace zaprezentują: Patrycja Godula, Joanna Herma-Pasińska,
Monika Kilan-Borowska, Aleksandra Nedyńska, Małgorzata Skrzypek, Alicja Wątor i Alan Konopczyński. Wystawa czynna do 12 sierpnia. Natomiast w Bałtyckim Centrum Kultury w Ustce przy ul. Kosynierów 21 o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy Floriana Kohuta „Strachy polne i pejzaże wiatrem malowane”. Ta wystawa także będzie czynna do 12 sierpnia, z tym, że 16 i 17 lipca w godz. 12-19, a w pozostałe dni w godzinach pracy placówki.

Sobota

W sobotę 16 lipca na plaży od godz. 9.30 będzie można zapisać się na XVIII Międzynarodowy Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Przewodniczącego Euroregionu Beskidy, który rozpocznie się o godz. 10. Turniej wpisał się do letniego kalendarza rozgrywek. Biorą w nim udział zawodnicy z Polski i Czech.

Następnie na Promenadzie Nadmorskiej o godz. 14 startuje blok gier sprawnościowych i zabaw zręcznościowych dla najmłodszych oraz zabaw rodzinnych Baw się razem z nami, które cieszą się wielką popularnością, zorganizowany przez Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

O godz. 15 wystąpi - Grupa Furmana, o godz. 16 – ponownie odbędzie się blok zabaw zręcznościowych.
O godz. 17 wystąpi Kapela Góralska Rajwach. O godz. 18 odbędzie się wręczenie nagród zawodnikom turnieju siatkówki. O godz. 18.30 wystąpi Big Band BCK pod kierownictwem Jarosława Grzybowskiego, a o godz. 20 rozpocznie się Beskidzka Dyskoteka z DJ Piotrem Bukowskim.

Niedziela

W niedzielę 17 lipca o godz. 11 w Herbaciarni przy ul. Marynarki Polskiej 14 odbędzie się VII Happening z Artystą Florianem Kohutem „Ustka Strachem Malowana”. Natomiast o godz. 12 w kościele Najświętszego Zbawiciela jak co roku zostanie odprawiona Góralska Msza Św., podczas której zagrają i zaśpiewają kapele góralskie, twórcy ludowi przybędą na nią w regionalnych strojach.
Na Promenadzie Nadmorskiej o godz. 14 rozpocznie się kolejny blok zabaw Baw się razem z nami. O godz. 15.00 wystąpi Chór Ave Sol, o godz. 16 Kapela Góralska Rajwach. O godz. 17 ponownie odbędą się gry i zabawy zręcznościowe, a na godz. 18 zapowiada się Big Band BCK pod kierownictwem Jarosława Grzybowskiego. O godz. 19 do publiczności powróci Grupa Furmana, a o godz. 20 - Beskidzka Dyskoteka.
W sobotę i niedzielę w Domu Kultury w Ustce w godz. 16- 19 zorganizowane zostaną pokazy filmów animowanych zrealizowanych w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych – Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini łowca zwierząt, Porwanie Baltazara Gąbki i inne. O powstawaniu filmów, ich historii i ciekawostkach opowiadał będzie Roman Baran pracownik studia.
Podczas całej imprezy na promenadzie beskidzcy twórcy ludowi: Anna Kubik, Zuzanna Kubaszczyk, Barbara Dudzik, Katarzyna Mrowiec, Marian Łoboz, Piotr Mentel, Czesław Kubik, Andrzej Malec, Mieczysław Tutaj prezentować będą różnorodne wyroby rękodzielnicze: drewniane rzeźby, gliniane figurki, haftowane i wyszywane obrusy, koniakowskie koronki, kwiaty i ozdoby z bibułki, obrazy malowane na szkle, wyroby ze skóry i inne ludowe arcydzieła. Zorganizowane zostanie stoisko gastronomiczne ze specjałami regionalnej kuchni beskidzkiej. Turyści będą mogli skosztować: kwaśnicy, karczku, golonki po beskidzka, świńskich ryjów, chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, oscypków itp.
Obok kiermaszu sztuki ludowej będzie można też spotkać maskotkę Reksia, czy zobaczyć specjalny model Fiata 126p. Właściciel jedynego w Polsce prywatnego muzeum Fiata 126p Antoni Przychodzić zaprezentuje kolejnego nietypowego „malucha” ze swojej bogatej kolekcji. Będzie można odwiedzić też stoisko gastronomiczne oraz uzyskać materiały promocyjne i reklamowe regionu, które prezentowane będą na wspólnym stoisku przygotowanym przez Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej. Dodatkową atrakcją będzie Beskidzkie Koło Szczęścia.
- Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem – mówi Piotr Gibiec. - W ramach współpracy mieszkańcy Ustki oraz Pomorza i tysiące wczasowiczów będą mieli okazję poznać cały subregion południowy oraz inne atrakcje Beskidów.
Górale będą promować swój region i zapraszać na 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej - wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny, który trwał będzie od 30 lipca do 7 sierpnia. Na scenach Wisły, Szczyrku, Makowa Podhalańskiego i Oświęcimia wystąpi ok. 90 zespołów, w tym kilkadziesiąt zagranicznych.


od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto