Czarodziejka w Ustce nie zostanie zburzona, ale wiele się zmieni!

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Ustecka Czarodziejka 5
Ustecka Czarodziejka 5 Mariusz Jasłowski
Udostępnij:
Ustecki ośrodek wypoczynkowy Czarodziejka wciąż będzie czarować swoim wyglądem. Obiekt nie zostanie zburzony, lecz wyremontowany, a w jego sąsiedztwie powstaną nowoczesne apartamenty. Tak zapewnia inwestor – Duda Holding.

Ustczan niepokoi fakt, że Czarodziejka 5 zostanie zburzona. Dlatego, że na ogrodzeniu posesji pojawiły się reklamy z hasłem „Tu powstaje coś nowego”, „Apartamenty na sprzedaż”. Wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, posadowiony na wydmie piękny ośrodek wczasowy, opuszczony kilka lat temu, niszczeje. Został doprowadzony prawie do ruiny. Teraz po raz kolejny zmienił właściciela. I jest szansa na to, że ocaleje, ale w jego sąsiedztwie pojawią się nowoczesne apartamenty.

Ustecka Czarodziejka 5

Czarodziejka w Ustce nie zostanie zburzona, ale wiele się zmieni!

Monument ze strzechą

Obiekt znajdujący się obecnie pod adresem ulica Leśna 1b został wybudowany w drugiej połowie lat 30. Od początku odstawał od willowej zabudowy okolicy, ponieważ zaprojektowano go z myślą, że będzie schroniskiem dla młodzieży. Autorem projektu był szczeciński architekt Hans Reichert, a robotami kierował Wilhelm Jenssen. Co ciekawe, monumentalny gmach z bocznymi skrzydłami, posiadał dach kryty strzechą, zwieńczającą ceglane mury, o częściowej konstrukcji pruskiego muru. W 1938 roku otwarto nowoczesne schronisko młodzieżowe Hitlerjugend. Obiekt ten jest uznawany za jeden z nielicznych przykładów architektury totalitarnej w Ustce.

W 1945 roku, już w czasie pierwszych powojennych wakacji służył żeglarzom. Liga Morska utworzyła w Ustce Centralny Ośrodek Morski, do którego ściągnęli kapitanowie i sternicy z różnych części kraju, którzy szkolili harcerzy. Obozy odbywały się tu regularnie. Miasto przekazało Lidze Morskiej w użytkowanie „Dom pod Strzechą”, jak określano wówczas ośrodek, a ulicę, przy której stał, nazwano nawet Żeglarską. Później, niestety, całe dobra – wraz z przyznanym usteckiemu COM jachtem Generał Zaruski – przypadły paramilitarnej Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”.

Gdy nieruchomość przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych ośrodek szkoleniowy na długie lata stał się ośrodkiem wczasowym o wdzięcznej nazwie Czarodziejka 5, poszerzając bazę usteckich Czarodziejek i innych ośrodków FWP. Po transformacji ustrojowej FWP pozbywał się pięknych willi. Niektóre z nich miały szczęście i zachowały dawny wygląd. Jeden z ośrodków został zeszpecony przeróbkami, drugi - doprowadzony do ruiny spłonął w nieznanych okolicznościach. Teraz Czarodziejka 5 ma odzyskać dawny blask.

Nowoczesne sąsiedztwo

Czarodziejka 5, malowniczo położona w sąsiedztwie Parku Uzdrowiskowego, oddzielającego ją od Promenady Nadmorskiej, w jednej z archiwalnych internetowych ofertach sprzedaży była wystawiona z ceną 3 880 000 złotych. Niewielką jak na nadmorski obiekt o powierzchni 1 146 m² na działce o powierzchni 4 844 m2.

- W kwietniu 2018 roku zostało wydane pozwolenie na budowę dwóch budynków z lokalami usługowymi o funkcjach mających związek z uzdrowiskiem oraz na przebudowę istniejącego budynku wraz z zagospodarowaniem terenu – mówi Elżbieta Sulima, zastępca naczelnika Wydziału Architektoniczno-Budowlanego w Starostwie Powiatowym w Słupsku.

- W lipcu 2018 roku wojewódzki konserwator zabytków wydał zgodę na prace renowacyjne. O zburzeniu obiektu nie ma mowy. Przejdzie on po prostu remont – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, podkreślając, że budynek znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

26 listopada 2021 roku pozwolenie na budowę zostało przeniesione na spółkę Duda Development, należącą do Duda Holding. To deweloper, który buduje dla właściciela – spółki Kierunek Ustka, powstałej w 2021 roku, jednocześnie inwestora.

Katarzyna Skonieczna, kierowniczka marketingu Duda Holding sp. z o.o. oddział w Poznaniu, poinformowała nas, że powstaną dwa nowe sześciokondygnacyjne apartamentowce.

- Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działalność usługowa na najniższych kondygnacjach będzie dotyczyła funkcji uzdrowiskowych – mówi Katarzyna Skonieczna. - Natomiast stary obiekt na zewnątrz nie zmieni swojego wyglądu. Zachowa swój kształt. Na pewno otoczymy go odpowiednią opieką. Prace rozpoczną się w tym roku.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie