Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farmy wiatrowe na morzu w pobliżu Łeby i Ustki coraz bliżej. Rozpoczęły się badania geotechniczne

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Miejsce badań geotechnicznych na plaży w Lubiatowie.
Miejsce badań geotechnicznych na plaży w Lubiatowie. ILF Consulting Engineers
Na plaży na wysokości Lubiatowa w powiecie wejherowskim rozpoczęły się badania geotechniczne i geofizyczne związane z planowana budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2 i Baltica 3.

W projekt badań geotechnicznych i geofizycznych jest zaangażowanych kilka podmiotów. Inwestorem robót jest spółka PGE Baltica, działająca we współpracy z firmą Ørsted działającą w obszarze energii odnawialnej. Badania wykonuje spółka ILF Consulting Engineers, a podwykonawcą w zakresie jest firma MEWO S.A.

Badania, które będą prowadzone do końca czerwca br., mają na celu bezpieczne wyznaczenie przebiegu trasy kablowej, która wyprowadzi moc z planowanej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Pierwsza energia elektryczna z Baltica 3 popłynie około 2026 r.

Wykonawca robót zapewnia, że prowadzone badania geotechniczne i geofizyczne wywołują skutki w praktyce nieodczuwalne dla mieszkańców. Hałas generowany przez maszyny słyszalny jest jedynie w najbliższej okolicy i jest on krótkotrwały. Badania nie mają również wpływu na środowisko przyrodnicze i są wykonywane z poszanowaniem zasad ochrony środowiska.

Przypomnijmy, że planowany pierwszy etap programu offshore PGE zakłada budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2545 MW (1500 MW mocy na obszarze koncesji będącej w posiadaniu spółki Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 i 1045 MW mocy na obszarze Elektrowni Wiatrowej Baltica-3). Obie farmy będą zlokalizowane na morzu w pasie pomiędzy Ustką a Łebą w odległości około 25-30 km od brzegu.

Inwestor przekonuje, że wiatraki zlokalizowane na morzu pracują przez ponad 90 proc. czasu. Obliczono, że ich średnie obciążenie w polskiej części morza Bałtyckiego będzie wynosiło około 45 proc. To oznacza, że planowane morskie farmy wiatrowe będą działały z obciążeniem porównywalnym do wysokosprawnych źródeł konwencjonalnych.

Ponadto zaletą morskich lokalizacji fam wiatrowych jest ich oddalenie od siedzib ludzkich. Jeżeli chodzi o ich widoczność to jedynie najwyższe elementy konstrukcji będzie można zobaczyć z brzegu, ale tylko przy bardzo dobrych warunkach pogodowych.

Morskie farmy wiatrowe będą w całości zlokalizowane poza cennymi przyrodniczo obszarami Natura 2000. Wpływ inwestycji na środowisko będzie ograniczony poprzez odsunięcie lokalizacji elektrowni wiatrowych od przylegającego obszaru Natura 2000 - Ławica Słupska. Dodatkowo, w oparciu o badania ornitologiczne, na terenie morskich farm wiatrowych wyznaczono obszar, który będzie stanowił korytarz dla migrujących ptaków. Ten pas nie zostanie zabudowany wiatrakami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Farmy wiatrowe na morzu w pobliżu Łeby i Ustki coraz bliżej. Rozpoczęły się badania geotechniczne - Głos Pomorza

Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto