Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy konkurs "Doświadczenia pokazowe z fizyki"

WF
Uczniowie z kilkunastu szkół z powiatu słupskiego rywalizowało w 11. edycji konkursu "Doświadczenia pokazowe z fizyki", który zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

Konkurs od lat cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży, szczególnie uczniów klas 8 i klas gimnazjalnych i na stałe wpisał się już w tradycję usteckiej szkoły. Do udziału w konkursie zgłosiło się w tym roku 50 osób. Rywalizowały 32 drużyny reprezentujące szkoły ze Słupska i powiatu. Były to Zespół Szkolno-Przedszkolny ze Słupska, Szkoła Podstawowa nr 10 w Słupsku, Szkoła Podstawowa nr 8 w Słupsku, Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku, Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupsku, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siemianicach, Gimnazjum nr 6 w Słupsku, Gimnazjum nr 2 w Słupsku, Niepubliczne Gimnazjum w Słupsku, STO w Słupsku oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce, Szkoła Podstawowa nr 3 w Ustce, Akademickie Liceum Ogólnokształcące, I LO w Słupsku oraz reprezentanci ZSOiT - uczniowie klasy 2 LO.

Jak relacjonuje Monika Jurek, nauczycielka fizyki w ZSOiT i organizatorka konkursu, uczestnicy przygotowali bardzo ciekawe doświadczenia dotyczące m.in. zasad dynamiki, efektu Bernouliego, przewodnictwa elektrycznego, oddziaływań magnetycznych, akustyki, bezwładności czy gęstości cieczy. Duża część uczniów pokazała działanie samodzielnie zbudowanych urządzeń, m.in.: laserowy system alarmowy, pająk elektryczny, łódka z silnikiem parowym, cewka Tesli, silnik szczotkowy czy ramię hydrauliczne. Przy budowie tych urządzeń młodzież wykazałą się bardzo dużą kreatywnością i pomysłowością, a ich prace wzbudziły duże zainteresowanie zarówno wśród członków komisji jak i innych uczestników konkursu.

Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Ossowska, Franciszek Garszczyński i Tomasz Wróblewski, długo dyskutowała i analizowała występy uczniów. Członkowie komisji podkreślali, iż tegoroczny poziom konkursu był bardzo wyrównany i bardzo trudno było zdecydować kogo wyróżnić. Przyznano zatem po kilka nagród równorzędnych.

Pierwsze miejsce zajęli: Wojciech Sopala i Dominik Zieliński za "Napęd magnetohydrodynamiczny"; Piotr Bieńkowski i Maciej Demczyna za "Oddziaływania magnetyczne"; Dominik Wierczyński i Adam Więckowski za "Ramię hydrauliczne" oraz Marta Ledeman i Amelia Stodulska za "Dźwięki i drgania". Drugie miejsce: Wojtek Baran za "Efekt Bernouliego"; Eryk Zawisza za "Wyładowania elektryczne"; Jakub Holeniszczy i Mikołaj Kadziewicz za "Figury Chladniego".

Komisja postanowiła przyznać także wyróżnienia najmłodszym uczniom, których prace były również zaprezentowane w ciekawy sposób. Wyróżniono: Miłosza Kuziaka za "Wytrzymałą glebę"; Dawida Sawickiego za "Poduszkowiec"; Igę Macko za "Feniksa z popiołów".

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Słupsku i Akademię Pedagogiczną w Słupsku wręczył Wicestarosta Słupski Pan Rafał Konon.

Dyrektor ZSOiT p.Józef Masłowski podziękował uczniom za liczne przybycie, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu, a jury za poświecony czas i ocenę prezentacji uczniowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto