Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usteccy wolontariusze uporządkowali stary cmentarz w Poddąbiu

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Prace przy porządkowaniu starego ewangelickiego cmentarza w Poddąbiu.
Prace przy porządkowaniu starego ewangelickiego cmentarza w Poddąbiu. Usteckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Orzeł”
Grupa usteckich wolontariuszy uporządkowała poniemiecki cmentarz w Poddąbiu w gminie Ustka. Zadbali też o otoczenie a władze gminy obiecały naprawić płot.

Stary ewangelicki cmentarz w Poddąbiu, pozostałość po ludziach, którzy mieszkali na tych ziemiach przed 1945 roku, doczekał się uporządkowania. Zadbali o to członkowie Usteckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Orzeł”.

Cmentarz w Poddąbiu znajduje się niemal w centrum miejscowości, sąsiaduje z ośrodkami wczasowymi. Jak mówią wolontariusze, cmentarz, a właściwie kamienne nagrobki oraz tablice nagrobne już w czasach powojennych posłużyły jako elementy… budowanych budynków.

- Kilka lat temu po rozbiórce jednego z domów znaleźliśmy elementy pochodzące z tego cmentarza. To były płyty nagrobne – mówią członkowie Stowarzyszenia „Orzeł”.

Teraz przyszedł czas na wykonanie prac, które planowali od dawna, czyli ostateczne uporządkowanie cmentarza i ustawienia ocalałych nagrobków. Wszystko zostało uzgodnione zarówno z władzami Gminy Ustka, jak również z ze słupską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Ustczanie maja satysfakcję nie tylko z wykonanej pracy, ale także z tego, że stary ewangelicki cmentarz nie ulegnie zapomnieniu, a przez to nie zostanie zrównany z ziemią.

- Wychodzimy z założenia, że takim miejscom należy się szacunek. Pamiętajmy, że na dawnych polskich kresach wschodnich jest dużo cmentarzy, na których pochowani są Polacy. Też chyba chcemy, aby tamte cmentarze były otoczone opieką – podkreślają wolontariusze.

Uporządkowanie cmentarza w Poddąbiu to nie pierwsza taka akcja Usteckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Orzeł”. Mają już za sobą m.in. rewitalizację poniemieckiego cmentarza Przewłoce. Miejsce było tak zaniedbane, że wręcz niewidoczne w terenie, w której była jego lokalizacja. Konieczne było m.in. karczowanie samosiejek i krzaków, wykonanie wielu robót ziemnych. W sumie prace trwały trzy lata.

Uporządkowaliśmy także teren na wzgórzu cmentarnym w Rowach i tam odkryliśmy kilkanaście nagrobków znajdując przy tym monetę z XVI wieku ,która aktualnie jest w Słupskim muzeum.

Stowarzyszenie „Orzeł” ma również w planach ocalenie od zapomnienia cmentarza w Zalesinie w Gminie Ustka. To osada, która była położona ok. 8 kilometrów na zachód od Ustki i 3 km na północ od miejscowości Zaleskie. Obecnie jest to tylko miejsce na mapie na skraju Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. O tym, że kiedyś była tam wieś świadczy m.in. cmentarz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto