Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W usteckimi kinie odbyło się spotkanie z Błażejem Pruskim

Mariusz Surowiec
Mariusz Surowiec
Dnia 10 grudnia 2019 r. w usteckim kinie „Delfin” odbyło się spotkanie z pochodzącym z Koszalina Błażejem Pruskim. Podzielił się on ze zgromadzoną widownią swoimi przemyśleniami na temat słowa pasja.

Według niego słowo to oznacza sposób na życie i realizację pragnień. Dla prelegenta od piętnastego roku życia (a liczy sobie już lat 57), pasją było nurkowanie, którym zaraził się z książek, a które zastąpiło rodzinne zainteresowanie strzelectwem. Odbył wielomiesięczny kurs nurkowania od 1977 r., by po sześciu latach sam zostać instruktorem. Obecnie ma na koncie setki wyszkolonych instruktorów i tysiąc nurków. W swojej karierze tworzył Środkowopomorski Ośrodek Nurkowania, pełnił też funkcję instruktora krajowego.

Po 1989 r. wyjście na Bałtyk stało się otwarte, co spowodowało dla nurków nowe wyzwania. Do rozwoju dziedziny przyczyniło się wtedy również stosowanie mieszanek oddechowych, czyli wykorzystywanie do oddychania zamiast powietrza mieszanin różnych gazów, umożliwiających dłuższy pobyt pod wodą. W latach 2000-03 badał, filmował i mierzył wraki, jakich 20 tys. znajduje się na dnie Bałtyku. Największym z nich był statek „MS Goya”. Choć został zbudowany przez Norwegów jako transportowy chłodnicowiec, to szybko został przez Niemców przekształcony na okręt. Pod koniec wojny, w maju1945 r. na jego pokładzie znajdowało się od 700 do 900 osób, uciekających na zachód w głąb Niemiec. Okręt został jednak zatopiony przez radziecką łódź podwodną i znajduje się na głębokości 80 m. Dziś jego badania jego szczątków już nie są legalne, uznaje się je też za niebezpieczne.

Kolejną jego pasją stała się eksploracja jaskini. Uczył się tej sztuki w jaskiniach francuskich, szwajcarskich i czeskich od tamtejszych specjalistów. Również nurkował w jaskiniach na Bałkanach. Wymagało to naruszenia ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa, ale uznał, że tak musi być gdy chce się przecierać nowe szlaki. Jednak w takim nurkowaniu nie wszystko da się zrobić. Konieczne jest działanie w zespole i dzielenie się rolami.

B. Pruski pod koniec wystąpienia podkreślił, że pasja mimo kosztów stanowi ogromną wartość. Jednak aby koszty były jak najmniejsze, wraz z kolegami postanowił sformułować program szkoleń świadomego nurkowania. Funkcjonuje on nie tylko w Polsce, a również w Iraku, Rosji, Niemczech czy Bułgarii. Na końcu spotkania można było obejrzeć film z wyprawy do jaskiń południowej Albanii w sierpniu 2004 r.

ZOBACZ TAKŻE: Awaria na głównej ulicy w Ustce. Znaleziono przyczynę zapadnięcia się jezdni

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto