Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Eugeniusz Brzóska, jeden z pierwszych ustczan, Honorowy Obywatel Miasta Ustka

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Eugeniusz Brzóska, 1938-2021
Eugeniusz Brzóska, 1938-2021 Archiwum
Dzisiaj Ustka jest pogrążona w smutku. W wieku 83 lat zmarł Eugeniusz Brzóska. Człowiek, który tworzył powojenną historię miasta.

- Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Eugeniusza Brzóski - Honorowego Obywatela Miasta Ustka. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia – poinformował Urząd Miasta Ustka. - Eugeniusz Brzóska miał 83 lata, był jednym z pierwszych mieszkańców Ustki i z pewnością jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Prowadził rodzinną, znaną w mieście, piekarnię. Z tej działalności zrodził się pomysł na Muzeum Chleba, które szybko stało się atrakcją turystyczną. Jako miłośnik historii Ustki, wydał bestsellerowy album ze starymi pocztówkami pt. "Ustka jakiej nie znamy". Najważniejsza życiowa maksyma Eugeniusza Brzóski: "Nie pytaj co Ojczyzna może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz dla niej zrobić." Starał się ją realizować w pracy społecznej i zaangażowaniu w sprawy swojej małej ojczyzny.

Rodzina państwa Brzósków należy to pierwszych mieszkańców powojennej Ustki. Eugeniusz Brzóska urodził się w 1938 roku w Gdyni. Pochodził z rodu piekarzy. Do Ustki przeprowadził się 20 maja 1945 roku. Od samego początku związany był z prowadzoną piekarnią przy ulicy Marynarki Polskiej, gdzie w 1998 roku otworzył Muzeum Chleba i zbudował nowy dom, nawiązujący swoją architekturą do dawnej zabudowy Ustki. W muzeum znalazły swoje miejsce tysiące eksponatów gromadzonych od kilkudziesięciu lat.

Zobacz wszystkich honorowych obywateli Ustki >>>

Honorowi obywatele Ustki! Co warto o nich wiedzieć? Czy znas...

Muzeum było pasją pana Eugeniusza. Tak jak monety i medale – to kolejna piękna kolekcja i członkostwo w Towarzystwie Numizmatycznym. Życiowym zamiłowaniem pana Eugeniusza stała się historia Ustki. Latami zbierał pocztówki i przedmioty związane z Ustką, z których narodziła się książka „Ustka jakiej nie znamy”, przygotowana wspólnie z synem Adamem. Książka wydana w wersji polsko- niemieckiej w 2005 r. zawiera fotografie pocztówek wysyłanych z Ustki i przedstawiających ówczesną Ustkę (Stolpmunde) od końca XIX wieku do czasów II wojny światowej.

Eugeniusz Brzóska za swoją pracę na rzecz miasta był wielokrotnie doceniany. Od Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Ustki otrzymał w 1999 r. Honorową Kotwicę, w 2003 r. Srebrną Kotwicę, w 2005 r. Złotą Kotwicę. Od władz Miasta Ustki dwukrotnie w 2001 r. i 2006 r. otrzymał tytuł Ambasadora Ustki. Podkreślić należy, że pan Eugeniusz został Ambasadorem Ustki jako pierwszy mieszkaniec miasta. Wcześniej tytuł przyznano tylko raz byłemu burmistrzowi współpracującego z Ustką niemieckiego miasta Kappeln.

15 sierpnia 2010 roku Eugeniusz Brzóska otrzymał tytuł Honorowego Mieszkańca Ustki. Kapituła przyznająca ten zaszczytny tytuł uzasadniła: "pan Eugeniusz jest znanym i szanowanym społecznikiem, aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Zawsze pogodny i uśmiechnięty, otwarty na drugiego człowieka, chętnie wspiera różnego rodzaju akcje charytatywne i organizacje pożytku publicznego. Życiowa droga pana Eugeniusza, jego dokonania i niegasnące zaangażowanie w promocję i rozwój miasta są najlepszymi dowodami na to, że pan Eugeniusz w pełni zasługuje na tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ustka".

Dla wielu mieszkańców Eugeniusz Brzóska był pełnym pasji, pracowitym człowiekiem, dobrym sąsiadem i znakomitym piekarzem, który nakarmił chlebem tysiące ustczan.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto